Tarihi savaştan dev yatırım çıktı

TOKİ Yıldırım Beyazıt ile Timur arasında yapılan Ankara Savaşı meydanına kurulacak dev üniversite için hazırlıklarını sürdürüyor. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde 40 bin öğrenci eğitim alacak

Tarihi savaştan dev yatırım çıktı

TOKİ, 1402 yılında Yıldırım Beyazıt ile Timur arasında gerçekleşen Ankara Savaşı'a tanıklık eden meydana dev bir üniversite kampüsü yapmaya hazırlanıyor. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde çoğu yabancı 40 bin öğrenci eğitim alacak. İZKA İnşaat'ın yapımını üstlendiği kampüste 2 adet Doğa Bilimleri Fakültesi, laboratuvar binası ve kafeterya inşa edecek. Kampüsün çevre düzenlemesi ve spor alanlarının yapımını da aynı şirket üstlendi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin yeni kampüsü 3 bin 500 dönüm alan üzerine inşa edilecek. Kampüs arazisinde bin 500 dönümlük alan yapılaşma için ayrıldı. Bu alan, üniversitenin akademik ve idari birimleri bulunacak. Kalan bölümde ise “gelişme bölgeleri, rekreasyon alanları, sosyal yaşam ve ormanlık bölgeler” olarak değerlendirilecek.

Kendi enerjisini üretecek şekilde projelendirilen projede, elektrik ve su ihtiyacının karşılanması ve geri dönüşüm amaçlı rüzgar türbinlerine yer verilecek. Selçuklu Mimarisine uygun olarak tasarkalanacak kampus, Esenboğa Havalimanı'na 4.5 km uzaklıkta inşa edilecek.