Tarihi sokağa 80 milyon euro'luk yatırım

Ayasofya ile Topkapı Sarayı arasında uzanan tarihi Soğukçeşme Sokağı, 50 milyon TL karşılığında 10 yıllığınına Keskin Group'a kiralandı. Şirket, sokağa 80 milyon euro'luk yatırım yapmayı hedefliyor

Tarihi sokağa 80 milyon euro'luk yatırım

27 Haziran 2014/Emlakwebtv
Tarihi Soğukçeşme Sokağı 10 yıllığına Keskin Group'a kiralandı.  İki hafta önce yapılan ihalede bu süre için 50 milyon TL bedelveren Keskin Group, bu süre içerisinde 80 milyon euro'luk yatırım yapmayı planlıyor.

Topkapı Sarayı ile Ayasofya arasında uzanan tarihi Soğukçeşme Sokağını işletme hakkına düzenlenen ihale ile sahip olduklarını açıklayan Keskin Group Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ercan Keskin, ilk iş olarak danışma kurulu oluşturacaklarını belirtti. Hürriyet Gazetesi'nden Burak Coşan'ın haberine göre, 12 konak, 1 sarnıç ve tarihi dehlizlerden oluşan sokakta, 100 oda ve çok sayıda tarihi eser bulunduğunu belirten Keskin, "Aslına uygun olarak restore ettikten sonra konakları iç turizme açmayı amaçlıyoruz. İstanbul'u gezmeye gelen zengin turist artık burada konaklayacak. Dünyanın en ünlü ve en büyük otel gruplarını Soğukçeşme Sokağı'nda geride bırakacağız" dedi.

Dünyaca ünlü bir yer ve marka olmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Ercan Keskin, projeye yönelik ortaklık taleplerini de reddettiklerini vurguladı. Keskin, şu anda bölgedeki oda fiyatlarının 700 euro seviyelerinde bulunduğunu belirterek: "Ancak biz daha fiyatlama yapmadık" dedi. 

Ercan Keskin, Turing ile yapılan anlaşmada yer alan madde gereği, 10 yıllık sürenin sonunda bir 10 sene daha projenin uzatılabileceğini söyledi.