Tarihi tersaneler yat limanına dönüşüyor

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Haliçport projesiyle bölgenin ekonomiye kazandırılacağını belirterek, "Tarihi eserler ve binalar koruma altına alınacak" dedi

Tarihi tersaneler yat limanına dönüşüyor

5 Temmuz 2014/Emlakwebtv
CHP Milletvekili Melta Onur'un Haliç'te yapılması planlanan Haliç Yat Limanı ve Kompleksi'ne ilişkin soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Haliçport projesinde yer almayan atıl durumdakı Taşkızak ve Camialtı Tersane alanının da ekonomiye geri kazandırılacağını söyledi. Yılmaz, proje alanında yer alan tescilli yapılar ile kazı sırasında elde edilecek her türlü tarihi eser kalıntılarının koruma altına alınacağını söyledi.

Bakan Yılmaz, bölgede yer alan tescilli yapılar ile ilgili çalışmanın Ulaştırma; Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca yürütüldüğünü belirterek, "İhale şartnamesinde bu yapıların korunacağı hususu belirtilmiştir. Yapılacak olan kazı işlemleri sırasında çıkabilecek her türlü tarihi eser niteliğindeki kalıntılar içinde mer-i mevzuat hükümleri çerçevesinde işlemleri yapılacaktır" dedi. Bakan Yılmaz ayrıca, şu anda herhangi bir çalışanın bulunmadığı Taşkızak ve Camialtı'nda da projeyle birlikte istihdam kaynağı elde edileceğini vurguladı.

Proje ile birlikte denizcilik faaliyetlerine devam edileceğini belirten Yılmaz, yapılacak yat limanları dışında bölgenin tersane olarak kullanılmasının mümkün olmadığını söyledi.