Tarihi yapılar ranta adanırken Mimar Sinan'ı anmak

Dünya mimarlık tarihinin en büyük isimlerinden Mimar Sinan, ölümünün 428. yılı olan 9 Nisan'da anılacak

Tarihi yapılar ranta adanırken Mimar Sinan'ı anmak

TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu,  dünya mimarlık tarihinin en büyük eserlerinin altında imzası olan Mimar Sinan'ı anma mesajı yayınladı. Mesajda 9 Nisan tarihinde yaşamını yitiren ünlü Türk mimarının eserlerinde hala yaşayan anıtsal güce vurgu yapılarak, günümüz dünyasındaki rant odaklı çalışmalarla karşılaştırma sunuldu.

Mimar Sinan'dan geriye kalan ne?
"Büyük usta Sinan’ın eşsiz mirası olan yapılara sahip ülkemizde ve kentlerimizde; mimarlık, yapı sanatı ve kültürü ile şehircilik ve planlama adına ortaya konan büyük kentsel müdahaleleri ve rant odaklı gelişmeleri kaygıyla izliyoruz" ifadelerine yer veren TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu açıklamasında, günümüzde mülkiyet, barınma gibi anayasal hakların hiçe sayıldığı kentsel dönüşüm ve acele kamulaştırma kararlarına değinildi.

Kentsel yıkım ve acele kamulaştırmalar mimarlık birikimimize yabancı
Kentsel yıkım ve tahribat nedeniyle oluşturulan toplumsal sorunların mimarlık kültürümüz ve birikimlerimiz açısından kabul edilemez olduğuna vurgu yapan Oda açıklamasında:

"Kültür varlığımız olan yapılara yönelen hoyratça tutum, toplumumuzun geçmişiyle bağını kopartmakta, kültürel kimliklerimizi yok etmektedir. Ayrıca, çağın bilimsel düzeyine, yapı teknolojisine, estetik algısına, yaratıcı potansiyeline uygun olmayan, geçmişe de haksızlık eden ve taklitçiliği dayatan mimarlık anlayışı da reddedilmesi gereken merkezi politikalardır." denildi.

 

Tarihi yapılar ranta adanırken Mimar Sinan'ı anmak

 

Ülkeyi yönetenlere davet: "Kültür ve uygarlığımızın değerlerine uygun davranın"
TMMOB Mimarlar Odası, Selimiye ve Süleymaniye Külliyeleri ile UNESCO'nun Dünya Mirası Listesine girme başarısı gösteren Mimar Sinan'dan hareketle, ülkeyi yönetenlere de mimarlığa, kültür mirasına, insan yaşamına ve çevreye uygun politikalara uygun davranma çağrısı yaptı.