Tarihi Yarımada The Guardian'a konu oldu

Fatih'in tarihi semtleri Fener ve Balat, İngiliz The Guardian'a konu oldu. Dünyaca ünlü gazetede yer alan makale, Osmanlı esintilerinin ürdüğü iki semti, "trend" bölgeler olarak tanımladı

Tarihi Yarımada The Guardian'a konu oldu

Tarihi Yarımada'nın iki semti Fener ve Balat, İngiliz The Guardian'a konu oldu. Gazetede yayınlanan bir makalede tarihi semtlerin şehrin "Trend" bölgelerinden biri olduğu vurgulandı. Makalede ayrıca, semtlerdeki eski yapıların restoran ve galeri olarak kullanılmaya başlandığına dikkat çekilirken, Osmanlı esintilerinin de korunduğuna yer verildi. 

Tarihi Yarımada The Guardian'a konu oldu

Fener ve Balat The Guardian'da
The Guardian'da yayınlanan ve "İstanbul'un Yeni Yaratıcı Merkezi: Osmanlı Esintilerini Muhafaza Ediyor" başlığıyla yayınlanan makalede, Fener ve Balat semtleri Tasarım bölgesi olarak tanımlandı. Fener ve Balat semtlerinin Yunan kültüründen doğduğunu ve geçmişteki siyasi sorunlar nedeniyle nüfus yoğunluk ve niteliğinin değişime uğradığını vurgulayan rapor, yakın bir geçmişte semtlerin, eski etnografik kimliğine kavuşmaya başladığını söyledi. 

Tarihi Yarımada The Guardian'a konu oldu

Tasarım ve sanat denince akla bu semtler gelecek
Haberle ilgili bir değerlendirme yapan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Tarihi Yarımada'nın uzun yıllar içerisinde geçmişteki değerine kavuşması ve ününün Türkiye dışına ulaşmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Demir:

"Fener ve Balat semtleri başta olmak üzere, turizm, sanat ve tasarım dendiğinde akla, yalnızca Türkiye'de değil dünyada da bu semtlerin gelmesi için çalışıyoruz..." dedi.