Tarlabaşı 360’da hedef: Yabancıya 300 milyon dolarlık satış

Dubai’de düzenlenen Cityscape Global 2015 Fuarı kapsamında Tarlabaşı 360 Projesi’nin büyük bir bölümünü kapsayan yeni rezidansların lansmanı yapıldı.

Tarlabaşı 360’da hedef:  Yabancıya 300 milyon dolarlık satış

Dubai’de düzenlenen Cityscape Global 2015 Fuarı kapsamında Tarlabaşı 360 Projesi’nin büyük bir bölümünü kapsayan yeni rezidansların lansmanı yapıldı. Lansmanda konuşan Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin, fuarda 300 milyon dolarlık satış yapmayı hedeflediklerini belirterek, “Türkiye’ye ilgi her geçen gün artıyor. Biz de yüksek bir satış hedefi koyduk ama bunun için çok daha önceden çalışmalara başladık” dedi. Yetgin, satışları özellikle Körfez ülkelerindeki bireysel yatırımcılara yapacaklarını anlatarak, doların TL karşısında değer kazanmasıyla birlikte yabancı yatırımcıların avantaj yakaladığını ifade ederek, “Dolar yılbaşından beri yüzde 23 değer kazandı. Yabancı yatırımcılar için bu durum pozitif etki yarattı” diye konuştu.

Feyzullah Yetgin, projenin uzun süren inşaat çalışmalarının ardından ilk etabının 2016 yılının haziran ayında teslim edileceğini söyledi. Yetgin, ofislerin tamamına yakın bölümünün satışını yaptıklarını ve rezidanslarda da önemli bir satış başarısı yakaladıklarını anlatarak, 20 bin metrekarelik alan üzerindeki 9 ayrı bölümden oluşan projede rezidans, ofis ve ticari üniteler dahil olmak üzere 900 ünite bulunduğunu aktardı. Feyzullah Yetgin, projenin tamamı dikkate alındığında yüzde 25’inin satışının tamamlandığını açıklarken, eylül ayı sonunda 361 ofis bölümünün de kaba inşaatının biteceğine işaret etti. Yetgin, bu ofislerin yüzde 80’inin satışının gerçekleştiğini açıklayarak, “Ofislerin ilk bölümünün teslimini 2016’da yapacağız, rezidansların teslimatı ise 2017’de başlayacak. Tarlabaşı 360’ta 2017 yılında hayat başlayacak. Şu anki metrekare fiyatlarımız 7 bin 500 dolar seviyesinde “ dedi.

 İstiklal’e kardeş geliyor

Projenin hayata geçirildiği Beyoğlu’nun belediye başkanı Ahmet Misbah Demircan, Körfez ülkelerindeki yatırımcıların İstanbul’da özellikle Taksim bölgesine yatırım yaptıklarını söyledi. Projeyle birlikte bölgenin yeni bir cazibe merkezi haline geleceğini anlatan Demircan, “Bu kültür buluşmasında da Araplar çok önemli bir yer tutuyor. Bu sayede turizm açısından ve dolayısıyla da ekonomik açıdan İstanbul’a değer katacak. Örneğin Tarlabaşı 360’la İstiklal caddesi paralelinde yeni bir uluslararası cadde oluşturuyoruz. Konseptiyle yeni bir merkez haline gelecek bu cadde İstiklal’e kardeş olacak” diye konuştu.