Tarlabaşı, 40 kat değerlendi!

Tarlabaşı, kentsel yenileme projesi nedeniyle bölgenin en değerli semtlerinden biri haline gelirken şimdiden gayrimenkullerin değeri 40 kat arttı

Tarlabaşı, 40 kat değerlendi!

07 Mart 2014 / emlakwebtv
Türkiye’nin ilk kentsel yenileme projesi olan ve bu özelliği nedeniyle referans proje niteliği taşıyan Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi’ndeki son gelişmeler, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile projeyi yürüten Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin tarafından düzenlenen toplantıda açıklandı. Toplantıda Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi kapsamındaki gayrimenkullerin değerinin şimdiden 40 kat arttığı belirtildi.

Demircan: “Metruk binalar proje ile 40 kat değerlendi”
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, projenin her şeyden önce bir uzlaşma projesi olduğunu belirterek hak sahiplerinin yüzde 80’i ile uzlaştıklarını söyledi. Demircan, şşöyle konuştu: “Projeye başladığımızda binaların yüzde 40’ı metrukdu ve dolayısıyla bu mülklerin sahipleri hiçbir gelir elde edemiyordu. Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi ile metruk binaların değeri daha şimdiden 40 kat arttı ve bölgedeki en değerli semtlerden biri oldu.”

Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi'nin en önemli noktasının bölgedeki tarihi ve kültürel değerlerin korunması olduğunu vurgulayan Demircan, proje kapsamında bölgede bulunan Katolik mezhebine ait Keldani ve Melkit (St. Panteleimon) Kiliseleri ile Rum Ortodoks “Ayios Konstantinos – Ayia Eleni Kilisesi” ve Protestan Ermeni “Aynalı Çeşme” Kilisesi'nin koruma altına alındığını ifade etti. Ayrıca diğer tarihi ve kültürel değer olan binaların da tarihi özelliklerini ön plana çıkaracak şekilde restorasyon projeleri üzerinde çalışıldığını belirtti.

Yetgin: “Tarlabaşı 360’’ta ofislerin satışları sürüyor”
Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin ise Tarlabaşı Yenileme Projesi’nin en önemli hedeflerinden birinin, proje alanında, eskime ve bakımsızlık dolayısıyla yaşayanlar için sağlıksız ve tehlikeli durumdaki yapı stoğunu ve bütün altyapıyı yenilemek olduğunu belirtti. Yetgin, bunu yaparken bir taraftan tarihi kentsel dokunun korunması, bir taraftan da günümüzün ihtiyaçlarını ve çağın standart gereklerini bu konutlara ve yaşam alanına getirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Yetgin, Tarlabaşı 360’ın, ofis bölümlerinde satışların devam ettiğini ve özellikle proje geneli için dünya çapındaki büyük fonlardan şimdiden yoğun talep olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Bir yandan ofis satışlarımız sürerken, bir yandan da sahada çok özenli ve titiz bir çalışma ile tarihi ve kültürel değerleri koruyarak ilerliyoruz. Tarihi binaların restore edildiği, diğer yapıların ise aslına uygun olarak çağdaş bir mimari yorumla yenilendiği projemiz, geçtiğimiz günlerde Avrupa’nın en prestijli gayrimenkul ödüllerinden biri olarak kabul edilen European Property Awards'ta Avrupalı rakiplerini geride bırakarak 'Kentsel Yenileme' kategorisinde birincilik ödülünü aldı. Tarihi bölgede ofis alanları için LEED sertifikalı bir proje olan Tarlabaşı 360’ta ofislerin satışları sürüyor. Şu ana kadar 96 üniteden oluşan ofis bölümünde yüzde 60’lık satış oranlarına ulaştık. Konut ve rezidans bölümlerini ise mayıs ayında satışa sunmayı planlıyoruz” dedi. Yetgin, projede ofislerin ortalama metrekare fiyatı olarak 7 bin 500 dolar seviyesinden satışta olduğunu ve Nisan 2014’e kadar dolar kurunu 2 TL olarak sabitlediklerini belirtti.

Rakamlarla Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi:

- Tarlabaşı Kentsel Yenileme Bölgesi kapsamında bulunan hissedar sayısı 523.

- Hissedarların yaklaşık yüzde 80’i ile uzlaşma sağlanmıştır.

- Bugün itibariyle toplam 86 hissedara kira yardımı yapılıyor. Kira yardımları 2008 yılı Temmuz ayından bu yana ödeniyor. 

- Proje toplam 20 bin metrekare alan üzerinde 150 bin metrekarelik inşaat alanından oluşuyor.

- Projenin altı tamamen otopark alanı olarak ayrıldı. Projede yaklaşık 60 bin metrekare alanda 1.000 araç kapasiteli otopark bulunacak.

-Bugüne kadar yaklaşık 2 milyon 500 bin TL’lik kira yardımı yapıldı. Kira yardımları mülk sahiplerine yeni mülkleri verilene kadar devam edecek.

- Proje başlangıcında mevcut mülklerin yaklaşık %40’i kullanılmamaktaydı ve boş durumdaydı.

- Kullanılan mülklerde 2008 yılı temmuz ayında yapılan anketlere göre 328 adet kiracı tespit edilmişti.

- Kiracılardan tahliye taahhütnamesi alınarak insaat başlangıcı ve alanın boşaltılmasına kadar mülk sahipleriyle yapılan anlaşmalar sonucu 2-3 yıl kira ödemeden alanda yasamaları imkânı sağlandı. Ayrıca ihtiyacı olan mülk sahipleri ile beraber kiracılara TOKİ ile imzalanan protokol neticesinde çekilişe girmeksizin Kayabaşı’nda konut verildi. Yine alanın boşaltılması zamanında Kiracılara nakliye ve taşınma yardımları yapıldı.

- 150 aileye TOKİ evleri verildi. 150 ailenin yaklaşık 5’te 3’ü kiracılardan diğerleri ise ihtiyacı olan mülk sahiplerinden oluşuyor.