Tarlabaşı’nda yeni yaşam 2015’te başlayacak

İlk dönüşüm projelerinden olan Tarlabaşı’nda yıkımlar devam ederken, yeni yaşamın 2015’de başlayacağı belirtildi

Tarlabaşı’nda yeni yaşam 2015’te başlayacak

13 Şubat 2013
Bölgedeki halkın tahliye edildiği ve sonuçları merakla beklenen Tarlabaşı’nda, yıkım çalışmaları da hızlı başladı. Kentsel dönüşüm değil yenileme çalışmaları yaptıklarını ifade eden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bölgedeki tüm binalar için farklı çalışma yürüttüklerini ve 9 adalık yenileme sürecinin 2015’de biterek yaşamın başlayacağını belirtti. 278 binadan 210’unun tescilli olduğunu söyleyen Demircan, projenin Koruma Kurulu ilkeleri çerçevesinde ilerlediğini belirterek, “Anıtlar Kurulu kararına göre, binalardan kimisi tamamen yıkılıp yeniden yapılıyor, kimisinin cephesi korunuyor ama içleri yıkılıyor. Çok az da olsa aynen korunarak restore edilenler de var” diye konuştu.

Tarlabaşı’nda silüet değişmedi
Geçmişteki şehri koruyarak ilerlediklerini söyleyen Demircan, otopark dışında başka ortak alan yapamadıklarını belirterek, sokak silueti, cepheler ve yüksekliğin korunduğunu anlattı.
Bölgede yaşayan mülk sahiplerinin 3’te ikisiyle anlaşmaya vardıklarını söyleyen Demircan, “Projenin yapıldığı alanda 500 küsur tane mülk sahibi vardı. 3’te ikisiyle anlaştık” dedi.
Projeyle Tarlabaşı Bulvarı’na asıl fonksiyonunu kazandıracaklarını söyleyen Demircan, “Doğru olan bu projenin içinde olmaktı. 2005’te proje başladığında insanları ‘Malınızı satmayın, burası kıymetlenecek’ diye uyardım. Birinin bütün mülkleri toplayıp, tekel olmasına izin vermedim” dedi.
Hülya Çaylak’ın Milliyet’teki haberine göre, mal sahiplerinin yüzde 70’i ile kat karşılığı anlaşıldığını vurgulayan Demircan, “Kimseyi yerinden yurdundan etmedik. Eski binada 100 metrekare yeri varsa, onun yerine 50 metrekare otoparkı olan bir yer aldı. Daha büyük bir yer isteyenler ise üzerine ilavesini vererek aldı.  Ama biz genelde metrekaresi az olduğu için bir daireye sahip olamayanların 8, 10 metrekarelik yerini ‘İş Geliştirme Payı’ adı altında bir fon oluşturarak tamamladık” diye konuştu. 

Binaların hepsinde restorasyon veya yıkım işlemlerinin başladığını belirten Demircan, projenin Koruma Kurulu ilkeleri çerçevesinde ilerlediğini belirterek, “Anıtlar Kurulu kararına göre, binalardan kimisi tamamen yıkılıp yeniden yapılıyor, kimisinin cephesi korunuyor ama içleri yıkılıyor. Çok az da olsa aynen korunarak restore edilenler de var” diye konuştu.

TOKİ, Kayabaşı’ndan ev verdik
Bazı kiracı ya da küçük malikleri TOKİ konutlarına yönlendirdiklerini anlatan Demircan, “TOKİ’den rezerv istedik. Kayabaşı’ndan verdi.  Biz de vatandaşlara çekilişsiz kurasız 150 tane daire verdik. Şimdi kira öder gibi ev sahibi oluyorlar” dedi.

Daire ya da dükkân sahiplerine kira ve taşınma yardımları da yapıldığını söyleyen Demircan,  yardımların devam ettiğine dikkati çekerek, “İhalenin sahibi olan yatırımcı firma her ay yaklaşık 100 bin lira kira ödüyor. Her yılda ÜFE, TÜFE’ye göre kira artışı devam ediyor” dedi.