Tarlabaşı projesi İstanbul'u kurtardı

Tarlabaşı360 projesini yerinde inceleyen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan: "Tarlabaşı yapılmasaydı, şehrin merkezinde çöküntü kalacaktı..." dedi.

Tarlabaşı projesi İstanbul'u kurtardı

"TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan Tarlabaşı360 projesini inceledi. Türkiye'nin kamu-özel sektör ortaklığıyla gerçekleştirilen ilk kentsel yenileme projesi Tarlabaşı360'ın İstanbul açısından çok önemli bir işlev üstlendiğini vurgulayan Turan: "Eğer bu işe girilmemiş olsa şehrin merkezinde burası bir çöküntü alanı olarak kalacaktı. Buna cesaret edenleri tebrik ediyorum. Burası çok zor bir projedir” dedi.

Tarlabaşı projesi İstanbul'u kurtardı

İlklerin projesi: Tarlabaşı360
Tarlabaşı360 projesinin çok sayıda ilki bünyesinde barındırdığını ve projenin disiplinler arası çalışmanın başarılı bir örneği olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan: "Burada birçok farklı disiplinden iş aynı anda yürütülüyor. Hem inşaat aşamasındaki işler çok kompleks, birbirinden farklı işler, hem de kanuni altlıklar, parsellerin birleştirilmesi, korunacak binaların korunması, yenilenecek binaların yenilenmesi gibi gerçekten çok zor bir iş burada başarılıyor..." dedi.

Tarlabaşı360 İstanbul'u kurtardı
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'dan proje ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan TOKİ Başkanı Turan, Tarlabaşı360 projesine girişilmemiş olması halinde kentin merkezinin bir çöküntü alanı olarak kalmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Turan, böylesi bir projeye girişmenin çok önemli olduğunu, Belediye Başkanı ve yatırımcı firmayı da kutladığını söyleyerek:

"Şimdi gelinen süreçte de tabiri caizse işin belinin kırıldığını görüyorum. İşin artık sonlanmaya doğru gittiğini görüyorum. Hem belediye başkanımıza hem de yatırımcımıza Allah kolaylık versin diyor ve kutluyorum. Bir İstanbullu olarak da tebrik ve teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı