Tarlabaşı projesi tüm hızıyla sürüyor

Beyoğlu Belediyesi, Tarlabaşı 1. Etap Yenileme Projesi'ndeki kamulaştırmaların hukuka uygun olmadığı yönündeki haberlerin asılsız olduğunu ve projenin hız kesmeden devam ettiğini açıkladı

Tarlabaşı projesi tüm hızıyla sürüyor

Beyoğlu Belediyesi, sürmekte olan Tarlabaşı 1. Etap Yenileme Projesi'ndeki kamulaştırmaların hukuka uygun olmadığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Projede herhangi bir durdurma kararı bulunmadığının altını çizen açıklamada, "hukuka aykırılık" bulunmadığı üzerinde duruldu.

Beyoğlu Belediyesi açıklaması
5366 Sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkındaki Kanun Uyarınca başlanan Tarlabaşı projesinin hız kesmeden devam ettiği belirten Beyoğlu Belediyesi açıklaması şöyle:

"T.C Danıştay 6. Dairesi’nin aldığı yeni bir kararla, bazı kamulaştırmaları iptal ettiği, yenileme projesinin akamete uğradığı şeklinde algı oluşturmaya dönük haberler asılsızdır. T.C. Danıştay 6. Dairesi, İdare Mahkemelerinden daha detaylı bir inceleme yaparak, yeniden bir karar vermelerini istemiştir. Kaldı ki, ilk derece mahkemeleri kamulaştırma işlemlerinin hukuka uygun olduğu konusunda ısrar kararları vermektedir. (İstanbul 8. İdare Mahkemesi Esas No: 2014/1545 Karar No: 2015/832). Sonuç olarak, Tarlabaşı 1. Etap Yenileme Projesi kapsamındaki bütün kamulaştırmalar hukuka uygundur. İdare mahkemeleri de, Anayasa mahkemesi de bu uygunluğu te’yid etmiştir. Tarlabaşı Yenileme Projesi’nde çalışmalar hukuki herhangi bir engel ve duraksama  olmaksızın hızla devam etmektedir."