Tartışmalar başladı! Körfez Köprüsü’nün adı ne olacak?

2016 yılının ilk aylarında geçişlerin başlayacağı Körfez Köprüsü’nün adının ne olacağına dair tartışmalar başladı. Peki Körfez Köprüsü’nün adı ne olacak?

Tartışmalar başladı! Körfez Köprüsü’nün adı ne olacak?

Gebze Orhangazi İzmir Otoyol projesi kapsamında hayata geçirilen Körfez Geçiş Köprüsü’nün isim tartışmaları başladı. Konu ile ilgili olarak en son açıklamayı Altınova Belediye Başkanı Metin Oral yaptı. Metin Oral, Körfez Köprüsü’ne ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin adının verilmesi için kampanya başlatacaklarını duyurdu.

Neden Evliya Çelebi?

Oral’ın neden bu ismi seçtiklerine dair yaptığı açıklama ise şöyle oldu, “Evliya Çelebi, Seyahatname’yi yazmaya Altınova’da başlamıştır. Hersek Mahallemizde ve ilçemizin iç kısımlarında Evliya Çelebi ile ilgili tabelalar var. Yapımı devam eden Körfez Köprüsü’ne, Evliya Çelebi’nin adının konulması gündemimizde. Çok mantıklı. Hep beraber böyle bir kampanya başlatacağız. Köprünün ismi Evliya Çelebi olsun diye, Yalova olarak bir çalışma yapacağız. Bunu gündeme getireceğiz. Körfez Köprüsü’ne Evliya Çelebi adı verilsin.”

Tartışmalar başladı! Körfez Köprüsü’nün adı ne olacak?

 

İzmit Körfezi’nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova’nın Hersek Burnu arasında hayata geçirilen köprüde hali hazırda inşaat çalışmaları devam ediyor. 2016 yılının ilk aylarında tamamlanarak, trafiğe açılacak Körfez Köprüsü tamamlandığında dünyanın en uzun açıklıklı 4. Asma köprüsü olacak. Köprüyle İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresi 3.5 saate düşecek.