Tartışmalı arazide projeler yükselecek

338 milyon lira değer biçilen Zeytinburnu Stadı'nı da içine alan araziye mahkeme kararıyla sahip olan Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkanı: 'Araziye otel, konut ya da AVM yapılacak.' dedi

Tartışmalı arazide projeler yükselecek

Zeytinburnu Stadyumunu da içine alan 42 bin metrekarelik arazi mahkeme kararıyla Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı'na iade edildi. Zeytinburnu Belediyesi'nin itirazlarına rağmen araziyi vakfa veren mahkeme kararıyla ilgili bir açıklama yapan Vakıf Başkanı Bedros Şirinoğlu: 'Mahkeme, belediye aleyhine süre aşımı verdi. 3 yıl önce de Başbakan Erdoğan'ın talimatlarıyla ilk etapta 2 bin metrekarelik arsa bize verilmişti. Vakıflar Genel Meclisi de geçtiğimiz Ocak ayında lehimize karar vermişti. Zeytinburnu Belediyesi de 60 günlük itiraz süresinden sonra bu karara itirazda bulundu. Mahkeme zaman aşımından dolayı 42 bin metrekarelik arazi için nihai kararı vermiş oldu.' dedi. 

Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi

Otel, AVM ya da konut yapılacak
Şirinoğlu, araziye 338 milyon lira değer biçildiğine dikkat çekerek, yönetim kurulunun hayata geçirilecek proje ile ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. 'Kuvvetle muhtemel iş merkezi, AVM, otel ve konut yapılması gündeme gelecektir.' diyen Şirinoğlu, araziden elde edilecek gelirin hastane ve cemaatin ihtiyaçları için kullanılacağını açıkladı. Vatan Gazetesi'nden Mert İnan'ın haberine göre, halen arazi üzerinde İBB'ye ait spor kompleksi, Zeytinburnu Stadyumu, açık otopark ve boş alanlar bulunuyor. 

Arazinin tarihçesi
1869-1955 yılları arasında yaşayan ve uluslararası petrol sanayiinin doğmasında ve gelişmesinde önemli rol oynayan Ermeni Asıllı Kalust Sarkis Gülbenkyan tarafından satın alındıktan sonra Surp Pırgiz Hastanesi Vakfı'na hediye edilen araziye 1964 yılından sonra el konuldu. 1974 yılında mahkeme Vakıf lehine verdiği karar Yargıtay tarafından bozuldu.  Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün mülkiyetine böylece geçen arazi için Zeydinburnu Belediyes 1987'de malkemeye başvurarak kendi adına tescil kararı çıkartmış, sonrasında da 1989 yılında kamulaştırma kararı çıkmıştı. Torba Yasa'nın ardından Vakıflar Genel Meclisi 22 Ocak tarihinde arazinini Vakfa iade edilmesine karar vermiş,  Bakırköy 7. Asliye Hukuk Mahkemesi ise Belediye'nin yasal itiraz süresinde müracaat etmediği gerekçesiyle Belediye'nin talebini reddetmişti.