Taş ocaklarına çevre ayarı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Valiliğin birlikte yürüttüğü projeyle, Kocaeli genelinde dağınık halde faaliyet gösteren taş ocakları Gebze-Dilovası'nın üst kısmına taşınıyor

Taş ocaklarına çevre ayarı

4 Temmuz 2014/Emlakwebtv
Marmara genelinde çevre ile birlikte anılır hale gelen taş ocakları, Kocaeli’nde sorun olmaktan çıkıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Valiliğin birlikte yürüttüğü projeyle, Kocaeli genelinde dağınık halde faaliyet gösteren taş ocakları, Gebze ile Dilovası’nın üst kısmı arasındaki bölgeye taşınıyor. Yeni projeyle; bitki örtüsüne, yeraltı ve yerüstü sularına, insan ve hayvan sağlığına zarar verdikleri yönünde şikayetlere konu olan taş ocakları, Kocaeli’nde tek bir bölgede toplanacak.

Kocaeli Mali Çevre Kurulu Kararıyla 2015 başından itibaren taşınma sürecine girecek olan taş ocakları, bundan sonraki bütün faaliyetlerini aynı bölgede yürütecek. 50 adet taş ocağı ve 29 adet kırma ve eleme tesisinin faaliyet gösterdiği Kocaeli’nde vatandaştan gelen toz ve kamyon yoğunluğu şikayetleri ortadan kalkacak.

En yakın yerleşim birimine 1 kilometre uzaklıkta planlanan, yeni taş ocakları bölgesi 21 bin 250 hektarlık bir alanda kurulacak. Bölgede faaliyet gösteren işletmelerin de desteğini alarak gerçekleştirilecek olan proje, halen devam eden parselizasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından hayata geçirilecek.

Konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce,  “Bu projeyle insan ve çevre sağlığı açısını olumsuz yönde etkiyen taş ocaklarının ortaya çıkardığı, çevre ve siluet sorunları da kesin çözüme kavuşturulmuş olacak.” dedi. Bakan Güllüce ayrıca, Kocaeli bölgesinde faaliyet gösteren 50 adet taş ocağının yeni alanlarına taşınmasıyla geride kalan tahrip olmuş bölgeler ve çukurların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gözetiminde rehabilite edilerek yeşil alana dönüştürüleceğini söyledi.