Tasarruf için doğru mimari tasarım

13 Ekim'de Ankara'da gerçekleştirilecek olan Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı, sektörün tüm bileşenlerini aynı çatı altında buluşturacak. İSKİD tarafından düzenlenen konferansta nefes alan binalarda bütünleşik tasarımın önemine değinilecek

Tasarruf için doğru mimari tasarım

Soğutma Klima İmalatçıları Derneği, 13 Ekim'de Mimari Tasarımda İklimledirme Konferansı'nın dördüncüsünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Ankara Marriott Hotel'de gerçekleştirilecek olan konferansa 300'e yakın mimar, müteahhit firma ve sektör paydaşının katılması planlanıyor. Etkinlikte, nefes alan binalarda bütünleşik tasarımın önemi, enerji verimliliği ve enerji tasarrufunun Türkiye'nin cari açığına sunabileceği katkıların yanı sıra enerji ithalatı masaya yatırılacak. 

Bütünleşik Tasarım ve Enerji Verimliliği
Konferansın bu yılki gündem maddesi ise "Bütünleşik Tasarım", Enerji Verimliliği, "Nefes Alan Binalar", Isıl Konforu ve "İç Hava Kalitesi" gibi konulardan oluşacak. İSKİD Merkezi İklimlendirme Sistemleri Komisyonu Başkanı Volkan Arslan, konferansta doğru proje geliştirmenin önemine vurgu yapılacağını belirterek:

"Bütünleşik tasarımı, mimar ve mekanik projecilerin, projenin en başından bitimine kadar uyum içinde çalışması şeklinde tanımlayabiliriz. Ancak bu noktada doğru projelendirme yapılmaz ise ortaya çıkan binalar insanların taze hava gereksinimini karşılayamıyor" dedi.

 

Mimari tasarımdan

 

Doğru projenin katkısı: Yüzde 30 tasarruf
Volkan Arslan, doğru sistem ve cihaz kullanımının enerjinin büyük kısmının boşa gitmesine engel olacağını ve nefs alan binaların iç hava kalitesi yanında ısıl konforunun  önemine dikkat çekti. Doğru projelendirmelerle birlikte ülkelerin ve kullanıcıların enerji tüketimlerinin azaltılabileceğini, 2014 yılında da Türkiye'nin cari açığının 45 milyar dolar düzeyinde bulunduğunu belirten Volkan:

"Bu enerjinin %40’ı binalarda kullanılırken, bunun %65’lik kısmı ısıtma ve soğutma amaçlı tüketiliyor. Ancak, kurulan verimli ve doğru sistemlerle bu tüketim oranından %30’a kadar enerji tasarrufu yapmak mümkün. Bu da yılda yaklaşık 5 milyar dolarlık enerji ithalatında azalma sağlayarak, ülke cari açığına katkı yapacak." dedi. 

Sektörde standartlaşma sorunu
İSKİD Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Sekreteri Ozan Atasoy da, doğru proje uygulamalarında yönetmelik standartlarının net olarak belirtilmemesinden kaynaklanan sorunlar yaşadıklarını belirterek, iklimlendirme sektörünün en büyük ihtiyacının standartlaşmak olduğunu vurguladı.