Taşeron sistemine geçer not yok

13 bin çalışan ve 3.500'den fazla işveren üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma, taşeron sistemine önemli eleştiriler getirildiğini ortaya koyuyor

Taşeron sistemine geçer not yok

Eleman.net'in yaklaşık 13 bin çalışan ve 3 bin 500'ü aşan işveren üzerinden gerçekleştirdiği araştırma çalışmasının sonuçları, taşeron sisteminin karnesine projeksiyon tuttu.  Araştırma çalışmasına göre; Türkiye'deki şirketlerin yüzde 61'i taşeron sisteminin çalışma koşullarını olumsuz bulduğu için desteklemedi. Çalışanların yüzde 50 si ise sistemi "Çok kötü" olarak tanımlarken, sistemin çok iyi olduğunu savunanların oranı sadece yüzde 3'te kaldı. 

İş kazaları ve teşeron sistemi
Eleman.net, yaşanan iş kazaları nedeniyle tartışma konusu olan taşeron sistemini, çalışanlar ve işverenler açısından değerlendiren bir araştırma çalışması gerçekleştirdi. Yaklaşık 13 bin çalışan ve 3 bin 500'ü aşan işveren üzerinden gerçekleştirilen araştırma çalışması, çalışan ve işveren kesimin bakış açısını ortaya koyması itibariyle bu sistemin karnesini çıkarıyor. Araştırma çalışmasına göre; Türkiye'deki şirketlerin yüzde 61'i taşeron sisteminin çalışma koşullarını olumsuz bulduğu için desteklemiyor. Çalışanların yüzde 50 si ise sistemi "Çok kötü" olarak tanımlarken, sistemin çok iyi olduğunu savunanların oranı sadece yüzde 3'te kalıyor. Araştırma çalışmasının sonuçları, yaşanan iş kazalarının taşeron sistemine yönelik olumsuz algının giderek arttığını gösteriyor. İşverenlerin yüzde 74'ü taşeron şirketlerle çalışmayı reddediyor. Bu sistemi destekleyenler ise yüzde 39'luk bir orana sahip bulunuyor. 

"Sistem dersini iyi çalışmalı"
Yaşanan iş kazaları nedeniyle taşeron sisteme yönelik olumsuz bakış açısının artarak devam ettiğinin altını çizen Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar:

'Yapılan yasal değişikliklere rağmen, bu sistemin doğru bir temele dayandırılmamış olması nedeniyle, iş güvenliği uygulamaları ne yazık ki kurallara uygun şekilde uygulanamıyor. Ülke gündemine oturan iş kazaları, iş güvenliği ve buna bağlı olarak ekipmanların önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Riskli çalışma koşullarına sahip tüm taşeron firmalarının iş ve işçi güvenliğini sağlayan kuralları eksiksiz uygulamaları gerekiyor. İş güvenliğinin, bir iş güvenliği uzmanının denetiminde, kurallara uygun şekilde yürütülmesi gerekiyor. Araştırma çalışmasının ortaya koyduğu tablo, taşeron sistemine yönelik olumsuz bakış açısının kırılması için Türkiye'nin doğru uygulamaları görmesi gerektiğini gösteriyor. Bunun için de bu sistemin temsilcisi olan şirketlerin dersini iyi çalışması gerekiyor.'