Taşınmaz satışındaki tehlike ne?

2014 yılı içerisinde taşınmazlarını satmaya hazırlananları büyük bir vergi sorunu bekliyor. Gerçek satış bedelinin emlak vergisi değerinden düşük olması durumunda yüklü bir ceza ödeme ihtimali bulunuyor

Taşınmaz satışındaki tehlike ne?

2014 yılı içerisinde taşınmazlarını satmaya hazırlananları büyük bir tehlike bekliyor. Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Kızılot'un bugünkü köşesinde dikkat çektiği soruna göre bu sene içerisinde gayrimenkul satışı yapacak kişiler, taşınmazlarını belirlenen vergi bedelinin altında satmaları durumda, 'hiç elde etmedikleri bir kazancı elde etmiş' sayılarak ciddi bir vergi ödemesi ve ceza olasılığıyla karşı karşıya gelecek.

Kızılot köşesinde, ev, dükkan, mağaza ya da arsasını 2014 yılı içerisinde satacak olanların, tapu işlemleri sırasında gayrimenkulün değerini 2014 yılı için belirlenen emlak vergisi asgari değerinin altında beyan edemediğini ve konutu emlak vergisi asgari değeri üzerinden göstermek zorunda kalacağını yazdı.

Sorun nasıl çözülecek?
Sorunla ilgili bir de çözüm önerisi sunan Kızılot, Maliye Bakanlığı'nın yıllar önce Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği idari görüşte geçen, 'gerçek satış bedelinin emlak vergisi değerinden düşük olması durumunda, satıcıların talebi üzerine gerçek satış bedelinin tapu senedinde ayrıca gösterilmesi mümkün  bulunmaktadır' ibaresinden hareketle tapu senedine gerçek satış bedelinin yazdırılmasını önerdi. 'Değer artışı kazancı yönünden sorun yaşanmaması için' bu işlemin zorunlu olduğunun aktarıldığı yazlda: 'Aksi halde hi elde etmedikleri bir kazancı elde etmiş gibi gözükürler ve ciddi tutarda vergi ve ceza ile karşılaşabilirler.' ifadelerine yer verildi.