Tatil merkezleri ve yazlık fiyatları

Yaz ayları ve yaklaşan Bayram tatilleri, turizm bölgelerinde yazlık fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Ortalama metrekare fiyatları Çeşme'de 4.612 TL, Bodrum'da 4.000 TL, Marmaris'te 2.200 TL, Antalya 'da ise 1.611 TL'ye ulaştı.

Tatil merkezleri ve yazlık fiyatları

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte turizm bölgelerindeki konut piyasasında ani hareketlilikler başladı. Özellikle Ramazan Bayramı'nın da etkisiyle dönemsel ya da sezonluk kiralamalarda belirgin bir talep artışığı gözlemlenirken, fiyatların en yoğun olarak arttığı şehirler arasında Muğla ve Antalya ilk sıralarda yer almaya başladı.

Yazlık seçiminin avantajları
Yazlık ev alma kararı alan yatırımcının yoğun biçimde Ege ve Akdeniz Bölgeleri'ne yöneldiğini söyleyen ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, yazlık seçiminin otellere kıyasla daha fazla yaşam seçeneği ve konforu sunduğunu söyledi. Her zaman revaçta olan bir yatırım alternatifi olarak yazlık yatırımında en belirleyici unsurun, ulaşım alternatifleri olduğunu belirten Baygan:

" Türkler yazlık ev yatırımı için Ege ve Akdeniz bölgelerini tercih ediyorlar. Yüzde 70'i de yazlık yatırımını Antalya ve çevresinde yapıyor. Antalya çevresi ve Bodrum Türk insanın değişmez tercihi. En çok tercih edilen diğer bölgeler ise Muğla, Aydın İzmir ve daha kuzeyde ise Balıkesir." dedi.

Bölgelere göre metrekare fiyatları
Bölgelere metrekare fiyatlarının Antalya'da bir yıl içinde yüzde 22'lik artış yaşayarak 1.611 TL'ye yükseldiğini, Bodrum'da ise yüzde 20'lik artışla 4.000 TL ortalamasına ulaşıldığını söyleyen Baygan: "Fiyatlar Fethiye'de yüzde % 12 artarak 1.800 TL'ye, Marmaris'te yüzde 13 artarak 2.200 TL'ye ulaşmış durumda." ifadelerini kullandı.

Çeşme, Didim, Kuşadası, Ayvalık ve Bandırma'da fiyatlar
Baygan, farklı alternatifleri değerlendirmek isteyen yatırımcılar için de şu bilgileri paylaştı:

- Çeşme'de son bir senede yaşanan yüzde 17'lik artışla ortalama metrekare fiyatı 4.612 TL oldu

Tatil merkezleri ve yazlık fiyatları


- Didim'de son bir senede yaşanan artış yüzde 13 oldu. Ortalama metrekare fiyatları 1.300 TL düzeyinde
- Kuşadası'nda son bir senede yaşanan artış yüzde 13 oldu. Ortalama metrekare fiyatlarında ise 1.567'ye ulaşıldı.
- Ayvalık'ta ortalama metrekare fiyatları 1.625 TL

 

Tatil merkezleri ve yazlık fiyatları


- Bandırma'da ortalama metrekare fiyatları 1.000 TL. 

 

 

Tatil merkezlerine göre kira fiyatları

 

Tatil merkezlerine göre kira fiyatları(Aylık)
Bölge Kira
Akyaka 2.000
Gökçeada

2.000 

Saroz  1.900 
Eski Foça 

2.000 

Urla 

1.400 

Erdek 

1.500 

Ayvalık   600 
Kerpe 1.900 
Akçakoca 1.200