TAV Havalimanları Avrupa başarısını sürdürdü

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI), TAV Havalimanları'nın işlettiği havalimanlarındaki yolcu artışlarını 2013'ün en iyi performansları olarak gösterdi

TAV Havalimanları Avrupa başarısını sürdürdü

10 Şubat 2014 / emlakwebtv
Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI), TAV Havalimanları'nın işlettiği havalimanlarındaki yolcu artışlarını 2013'ün en iyi performansları olarak gösterdi.

TAV Havalimanları liderliğini sürdürdü
TAV Havalimanları açıklamasına göre, ACI'ın açıkladığı yolcu büyüme rakamlarında, İstanbul Atatürk Havalimanı, 2011 yılından bu yana koruduğu 25 milyon üstü yolcu kapasiteli havalimanları arasındaki liderliğini sürdürdü. Sıralamada Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Makedonya'nın Ohrid Havalimanı da en iyiler arasında yer aldı.

ACI tarafından yıllık yolcu büyümesi rakamlarına göre 4 kategoride gerçekleştirilen sıralamada TAV Havalimanları'nın işlettiği Atatürk Havalimanı 2012'ye göre yüzde 13,6 artışla kendi kategorisinde dördüncü kez aralıksız birinci oldu.

Atatürk Havalimanı'nı yolcu artışları bakımından yüzde 11,7 artışla Moskova SVO ve yüzde 9,2 artışla Moskova DME izledi. Ankara Esenboğa Havalimanı da 5-10 milyon kapasiteli havalimanları kategorisinde, yüzde 18,2 artışla liderliği yakaladı.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı ise aynı kategoride Polonya'nın başkenti Varşova'nın ardından yüzde 9,2 yolcu artışıyla üçüncü olarak gösterildi. Aralık verileri değerlendirildiğindeyse 5 milyon altı yolcu kapasiteli havalimanları arasında Makedonya'da TAV tarafından işletilen Ohrid Havalimanı yüzde 295,4 oranında artışla birinci oldu.

Şener: "Türkiye'deki büyüme grafiğini Avrupa havalimanlarında göremiyoruz"
TAV açıklamasında görüşlerine yer verilen ACI Yönetim Kurulu Üyesi ve TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, ACI içinde Türkiye'deki yolcu büyüme rakamlarının tüm havalimanları istatistiklerini yükselttiğini belirtti. İstanbul'un son dört yıldır listenin zirvesinde yer aldığını aktaran Şener, "Özellikle TAV olarak işlettiğimiz İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndaki yolcu büyümesi rakamları bizi çok gururlandırdı. Ayrıca Aralık ayında Makedonya'da işlettiğimiz Ohrid Havalimanı'nın verileri de bizi çok mutlu etti. Havalimanlarımızda yolcu artışının aynı hızla sürmesi için elimizden geleni yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
Sektörün Avrupa'da bu yıl büyümeye geçmesine dikkati çeken Şener, sektöre ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: "Türkiye'deki büyüme grafiğini Avrupa havalimanlarında göremiyoruz. 2012 rakamlarına göre Avrupa'da yolcu rakamlarında ufak da olsa büyümeye geçilmesi bu anlamda sektörümüz için çok önemli. Avrupa havalimanları genelindeki yolcu büyümesi 2013'te ortalama yüzde 2,3 olarak gerçekleşti. Bu rakam, AB üyesi ülkelerin havalimanları arasındaysa yüzde 1 oldu” dedi.

Yolcu büyüme rakamları, Avrupa’daki havayolu trafiğinin yaklaşık yüzde 88'ini temsil eden 180 havalimanı verileri göz önüne alınarak hesaplanıyor. ACI Europe üyesi havalimanları yılda ortalama 1,5 milyar yolcu ve 17 milyon metrik ton kargoya hizmet veriyor.”

Firma Bilgisi: Tav