TAV'ın cirosu 1.08 milyar TL'ye ulaştı

TAV Havalimanları,2015 yılında cirosunu yüzde 10 düzeyinde artırarak 1.08 milyar Euro'ya ulaştı. Şirketin net kârı ise yüzde 4 oranında düşüş gösterdi ve 210 milyon Euoru oldu.

TAV'ın cirosu 1.08 milyar TL'ye ulaştı

TAV Havalimanları 2015 yılında net kâr düzeyinde geçen yıla kıyasla yüzde 4 düzeyinde düşüşe uğradı. Firmanın kârı 210 milyon EURO olurken,ciroda da yüzde 10'luk bir artış kaydedildi. TAV'ın 2015 yılı cirosu 1.08 milyar Euro'ya ulaştı.

Havalimanı inşaatında dünya birincisi TAV... Ayrıntılar için tıklayın...

TAV Havalimanları 2015 bilançosu
TAV Havalimanları tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada, TL bazında şirket 2015 net karının yüzde 0.2'lik düşüş yaşadığı bildirildi. Böylece net kâr düzeyi 632 milyon TL olarak gerçekleşirken, cirodaki artış yüzde 14.3 düzeyinde gerçekleşti. Böylece şirketin cirosu TL bazında 3.03 milyar TL oldu. Açıklamada EURO bazında yaşanan kâr daralmasının, Türk Lirasının diğer para birimleri karşısındaki değer kaybının etkili olduğuna dikkat çekildi.

 Sadi Şener'den gelecek dönem beklentileri
TAV tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şirketin İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, gelecek yıl ciro bazında yüzde 7-9'luk büyüme hedefini taşıdıklarını belirtti. Şener, net kâr düzeyindeki artışı yüzde 10-12 olarak hedeflediklerini belirterek:

"Elimizdeki mevcut portföyümüzde büyümeye devam ederken, yeni havalimanlarını portföyümüze katmak için, servis şirketlerimizle dünyanın her tarafındaki havalimanlarında hizmet verebilmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz..." ifadelerini kullandı

Yolcu ve kur sayımına göre beklentiler
Yine şirket tarafından yapılan açıklamada, TAV Havalimanlarının yolcu ve kur varsayımlarına ilişkin gelecek sene beklentilerine de yer verildi. Buna göre TAV Havalimanları Holding toplam yolcu büyüme hedefi yüzde 7-9, İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar yolcu büyümesi ise 7-9 olarak açıklandı. Firma yatırım harcamaları bağlamında da 100-110 milyon EURO öngörüldüğünü açıkladı.