Tavşan adası 22 milyon dolara satılık

Bozcaada açıklarında bulunan bin dönüm büyüklüğündeki Tavşan(Mavriya) Adası 22 milyon dolara alıcısını bekliyor

Tavşan adası 22 milyon dolara satılık

1.000 dönüm büyüklüğündeki Çanakkale Bozcaada İlçesi açıklarında yer alan Tavşan(Mavriya) Adası 22 milyon dolara satışa çıkarıldı. 

İlk olarak 2003'te satışa çıkarıldı
120 dönümlük arazi üzerinde bir de deniz fenerine sahip olan ada ilk olarak 2003 yılında satışa çıkarılmış, bundan dört yıl sonra da adanın 10 milyon dolara satışa çıkarıldığı yazılmıştı. Bu tarihte satılamayan ada, 2012 yılında da bu kez 20 milyon dolara satışa çıkarılmıştı. Çeşitli problemler nedeniyle satışa çıkarılamayan Tavşan Adası, bu yıl 22 milyon dolar olarak belirlendi.

Dev rüzgar enerjisi potansiyeli
Adanın hissedarlarından Gülter Ünal, TAvşan Adası'na bu zamana kadar çok sayıda talip çıktığını ama anlaşmanın hep son aşamada tıkandığını söyledi. Şu an itibariyle adaya 2 Holding'in talip olduğunu belirten Ünal, yapılan rüzgar ölçümlerinde 5 yıllık ortalamaya göre saniyede 9.5 metre rüzgar verimliliği sağlandığını söyledi. Ünal: ' Bu ada, rüzgar bakımından 1974 yılından buyana 1 numaralı kırmızı nokta olarak gözüküyor. Yani rüzgar enerjisi santrali bakımından önemli bir potansiyele sahip. Adayı satın alacak kişiler bunu göz önünde bulundurmalı" dedi.

Adanın imarı için 2008 yılında Bozcaada Belediyesi'ne 1/5 bin, 1/10 bin ve 1/25 bin ölçekli planlarını sunarak imar başvurusunda bulunduklarını belirten Ünal, şu ana kadar herhangi bir sonuç alınamadığını vurguladı. 

 

Firma Bilgisi: Tav