TCDD 'zarar' mı etti?

TCDD, Sayıştay 2014 raporundan hareketle kurumun zarar ettiğine dair haberlere ilişkin bir açıklama yayınladı

TCDD 'zarar' mı etti?

Sayıştay Raporundan hareketle kurumun zarar ettiğini yazan basın yayın organlarına yanıt veren TCDD, işletme zararlarında oransal-rakamsal olarak herhangi bir artış olmadığını açıkladı. TCDD, açılan yeni hatlar ve yol maliyetleri ile araçların amortisman bedellerinin ve emekliye ayrılan 1654 personelin ikramiye ve tazminatlarının da zarar hanesine yazıldığını açıkladı. 

TCDD'den zarar açıklaması
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Sayıştay Denetim raporlarına kurumların verdiği yanıtların Sayıştay'ın internet sitesinde yayınlanmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

- 'TCDD İşletme zararlarında oransal ve rakamsal olarak belirgin bir artış olmamıştır. Aksine ana işletmecilik görevi olan yolcu ve yük taşıma gelirlerinde artış olmuştur.
- TCDD altyapı ve işletmeciliği birlikte yapan kuruluştur.
- İşletmeye yeni hatlar açılmış, TCDD araç filosu gençleştirilmiş; bu yolların ve araçların amortisman bedelleri de zarar olarak gösterilmiştir.
- Ayrıca, yasa gereği emekli olan 1654 personelin ikramiye ve tazminatları da söz konusu haberlerde zarar olarak gösterilmiştir. Amortisman bedelleri ve ikramiye tutarları 1 Milyar TL'yi bulmaktadır.
- Sonuç olarak; yukarıda belirtilen kalemlerdeki harcamalar da "TCDD Zararı" olarak gösterildiğinden "TCDD'nin zararı artıyor" algısı oluşturulmuştur.'