TDSD’nin Başkanı yeniden Erdal Matraş oldu

Erdal Matraş, seçimin ardından düzenlenen toplantıda Türk deri sektörünün rekabet gücünün artırılmasına yönelik gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında önemli bilgiler verdi

TDSD’nin Başkanı yeniden Erdal Matraş oldu

22 Mayıs 2013 / emlakwebtv
Türkiye Deri Sanayicileri Derneği’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı, 21 Mayıs 2013 Salı günü, Derneğin Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki merkezinde gerçekleştirildi. Toplantıda ilk olarak, Erdal Matraş’ın deri sektörünün yoğunlaştığı İstanbul, Gerede, Çorlu, Bursa ve Ege’deki tüm deri bölgelerinin başkanlarının katılımıyla oluşturduğu liste ile seçime gidildi. Erdal Matraş ve listesi, çoğunluğun oyunu alarak yeniden başkan seçildi.

Üyeler, yeni yönetime beklentilerini dile getirdiler
Üyeler, Genel Kurul Toplantısı süresince sektörel değerlendirmelerin yanı sıra yeni yönetimden beklentilerini dile getirdiler. İkinci defa TDSD Başkanı seçilen Erdal Matraş da bu değerlendirmelere katıldığı belirterek, Türk deri sektörünün rekabet gücünün artırılmasına yönelik yapılması gereken çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türk Deri Sanayicileri, katma değeri düşük ürünlerin ihracatının engellenmesi için gerekli adımları atıyor
TDSD Başkanı Erdal Matraş, rakip deri üreticisi ülkelerin yarı mamul ürünü kromlu derinin ihracatının kısıtlanması gibi yöntemlerle kendi hammaddesinin dışarı gitmesini engellendiğini belirterek bu yönde çalışacaklarına değindi. Deri sektörünün stratejik önemine de dikkat çeken Erdal Matraş, katma değeri yüksek ürünlerle çok ciddi bir ihracat artışı yakalanabileceğini belirtti.

Erdal Matraş son yıllarda yurtdışı fuarlarda sektör firmalarının desteklendiği ve çeşitli tanıtım çalışmaları yapıldığını ifade ederek bu çabaların ihracat artışı olarak firmalara yansıdığını da söyledi.

Çözüm Ankara’da
Sektörün kullandığı deri yağlama müstahzarları da toplantıda ele alınan önemli konulardan biriydi. Önce Maliye Bakanlığınca ÖTV uygulamasına tabi tutulan bu ürün, şimdi de EPDK tarafından izne bağlanmış durumda. Yeni yasal düzenleme üzerinde inceleme yaptırdıklarını belirten Erdal Matraş, EPDK Başkanı’ndan randevu talep ettiklerini ve ilk fırsatta sorunun çözümü için Ankara’ya gidileceğini belirtti.