Tehlikeli iş kollarında yeterlilik belgesi şartı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, inşaat ve maden sektörlerinde çalışan işçiler için yeterlilik belgesi kriterinin uygulanacağını söyledi

Tehlikeli iş kollarında yeterlilik belgesi şartı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'na bağlı iş müfettişlerinin vasıtasıyla yapılan denetimler sonrasında 68 maden ocağının kapatıldığını açıkladı.

İnşaat ve maden iş kolunda yeterlilik belgesi şartı
Mesleki yeterlilik kurumunun belirlemiş olduğu standartlara uygun olmayan işçilerin tehlikeli iş kollarında çalışamayacağını vurgulayan Etyemez: ' En çok kazalar maden ve inşaat sektöründe yaşanıyor. Buralarda o işin gereği olan mesleki yeterliliğe sahip ve mesleki yeterlilik kurumunun belirlemiş olduğu belgeyi alan kişiler çalışacak. Bu hem mesleki eğitimi geliştirecek, hem de iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verileceği için çalışanlarda bilinç oluşacaktır." şeklinde konuştu.

Soma'da 301 işçi hayatını kaybetmişti

Başta Zonguldak olmak üzere
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Türkiye'de çok sayıda iş yerinin denetime alındığını ve başta Zonguldak olmak üzere çok sayıda maden ocağının üretimine son verildiğini söyledi. Ölümle sonuçlanan maden kazalarının son dönemdeki artışına paralel olarak kamuoyundaku duyarlılığın arttığına dikkat çeken Etyemez: ' Biz de denetimleri artırdık. İş müfettişlerimiz, Türkiye genelinde 111 maden ocağında denetim yapıyor. Zonguldak ve diğer illerdeki denetimler neticesinde 68 maden ocağında üretimi durdurma kararı alındı. Bu, madenleri kapatma değil. Denetimler sırasında o an çok tehlikeli bir durum söz konusu ise üretimi durdurma uygulamaya konuluyor' dedi.

Üretim durdurma nedenleri
Yapılan çalışmalar sonrasında üretimi durdurulan maden ocaklarının bir kısmının Zonguldak'ta olduğunu belirten Etyemez, durdurmayı gerektirecek hassasiyetlerin başında, gaz izleme merkezleri, gaz maskeleri ve çift yol giriş çıkışları olduğunu açıkladı. Etyemez, elektrikli alet ve gereçlerin belgelerinin bulunması gerektiğini belirterek, tüm bu aksamın da ateşe karşı dayanıklı olması gerektiğini söyledi.