Tehlikeli sektörlerde işçi çalıştıran firmalara uyarı: Ceza geliyor

Tehlikeli ya da çok tehlikeli sektörlerde sertifikasız işçi çalıştıran firmalara 1 Ocak'tan itibaren ceza uygulanacak

Tehlikeli sektörlerde işçi çalıştıran firmalara uyarı: Ceza geliyor

İşçi sağlığı ve iş güvenliğia alanında atılan önemli adımlardan biri 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulamaya alınıyor. Buna göre özellikle tehlikeli ya da çok tehlikeli olarak kabul edilen iş kollarında sertifkasız işçi çalıştıran firmalara cezai uygulama başlatılacak. 

Kişi başı 500 TL ceza
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, çok tehlikeli ya da tehlikeli olarak kabul edilen işlerde sertifikasız işçi çalıştırma zorunluluğunun yeni sene ile birlikte cezaya bağlanacağını belirtti.Bundan öncesinde firmaların yalnızca uyarıldığını vurgulayan Ceylan: "Bundan böyle ceza kesilecek. Uyarıdan cezalandırma sistemine geçilecek..." şeklinde konuştu.

Sertifikasız işçi çalıştıran firmalar ceza
Bugüne dek yürütülen denetimlerde sertifikasız işçi çalıştırdığı tespit edilen firmalara verilecek veza hakkında da bilgi veren Ceylan: "1 Ocak'tan itibaren mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan çalışanlar için cezai uygulamaya geçilecek. Ceza ise çalışan belgesi olmayan işçi başına 500 TL olarak belirlendi. Cezaların tespitinde müfettişler yetkili olacak. Cezalar kanuna göre tebliğden itibaren bir ay içinde ödenecek. Durum tekrar tespit edilirse ceza tekrarlanacak..."

Ceylan, yürütülen çalışmalarla 115 tehlikeli ve çok tehlikeli mesleği standartlara bağlayacaklarını da belirterek, standartlardaki zorunlulukların da iş güvenliği ve işçi sağlığını sağlamadan büyük rol oynayacağını belirtti.