Tek tip yerine Osmanlı mimarisi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ahmet Haluk Karabel, yöresel mimari örneklerine uygun projeler üreteceklerini bildirdi

Tek tip yerine Osmanlı mimarisi

18 Aralık 2012 / emlakwebtv
Konut üretiminde bugüne kadar konuşulagelen çalışmaların dışına çıkmayı amaçladıklarını vurgulayan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ahmet Haluk Karabel, ''TOKİ bünyesinde Tasarım Birimi oluşturduk. Bu birimle, artık Türkiye genelinde daha görsel, Osmanlı Selçuklu mimarisine, yöresel mimari örneklerine uygun projeler üreteceğiz. Yani bundan sonra TOKİ konutları yöresel mimariye uygun olacak'' dedi.

Yöresel mimari projelerine Gaziantep, Nevşehir, Erzincan, Düzce, Mardin, Kütahya gibi illerden başladıklarını dile getiren Karabel, bu projelerin 1,5-2 yılda tamamlanacağını kaydetti.

Bundan sonra bütün konutlar ve sosyal donatıları, bölgenin yapı malzemelerini de kullanarak yöresel mimari çerçevesinde yapmaya çalışacaklarını ifade eden Karabel, bunu hem içeriden Tasarım Birimi ile hem de dışarıdan hizmet alımıyla gerçekleştireceklerini belirtti.
 
Kültürel mimariye uygun yapılaşma geri gelecek
Yerel mimari dendiğinde akla Safranbolu, Göynük, Kemaliye gibi yerlerin geldiğini ifade eden Karabel, 1950-60'lardan sonra yöresel mimari özelliklerinin, çarpık yapılaşmayla heba edilmeye başlandığını anlattı.

Bugün yöresel mimari örneklerinin Türkiye'nin belli bölgelerinde, çok az sayıda görülebildiğini dile getiren Karabel, ''Ancak görsel olarak bunlara uygun binalar ürettiğimizde, ülkemiz yine kendi yöresel ve kültürel mimarisine uygun yapılaşmaya başlayacaktır'' dedi.