Tek yol yeşil bina

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi tarafından her yıl düzenlenen Mükemmelliği Arayış Sempozyumu'nda konuşan Soyak Holding İnsan Kaynakları ve Kalite Direktörü İrfan Bozok: " Yeni binaları yeşil bina olarak yapmak yetmiyor. Mevcut binaları da yeşil binalara dönüştürmek gerekiyor" dedi

Tek yol yeşil bina

12 Haziran 2014/Emlakwebtv
1999 yılından bu yana KalDer tarafından düzenlenen Mükemmelliği Arayış Sempozyumunda konuşan Soyak Holding İnsan Kaynakları ve Kalite Direktörü İrfan Bozok, küresel ısınma ve temiz su arzı sorunlarının günümüzde büyük boyutlara ulaştığını belirterek, yalnızca yeni binaları yeşil olarak tasarlamanın yeterli olmadığını, eski binaların da dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Tüketilen enerji ve sera gazı emisyonlarının yüzde 40'ının sorumlusu olarak binaları gösteren Bozok, Soyak'ın geliştirdiği projelerde yeşil bina kriterlerinin göz önünde bulundurulmasıyla yüzde 30 oranında enerji tasarrufu sağlandığının altını çizdi. Bozok yeni yapılan binaları yeşil bina olarak yapmak yetmediğini,  mevcut binaları da yeşil binalara dönüştürmek gerektiğini belirterek: 

"Enerji tasarrufu sağlamak için mevcut binaları yeşile dönüştürmek, yeni bir HES yapmaktan 6 kat daha ucuz. Bu nedenle mevcut binaların yeşil dönüşümünü çok önemsiyoruz. Soyak Holding Merkez Binamıza da 2011 yılında LEED yeşil bina sertifikası alarak, varolan binalar kategorisinde Türkiye’nin ilk yeşil binası olmasını sağladık.” dedi.

Mükemmelliği Arayış Sempozyumu, 1999 yılından bu yana Ege Bölgesi’nin sanayi, hizmet, kamu sektörlerinin üst ve orta kademe yöneticilerini, akademisyenleri, öğrencileri ve kaliteye gönül verenleri bir araya Sempozyum, gerek konuşmacıları gerekse yaklaşık 1000 kişilik seçkin katılımcı kitlesi ile konusunda Ege’nin en büyük organizasyonu olarak kabul ediliyor.