Tekfen Holding'un kurucusu Feyyaz Berker yaşamını yitirdi

Tekfen Holding kurucu ortaklarından Feyyaz Berker, bugün vefat etti. 92 yaşında hayata gözlerini yuman Berker 24 Ağustos Perşembe günü toprağa verilecek.

Tekfen Holding'un kurucusu Feyyaz Berker yaşamını yitirdi

Tekfen Holding'in kurucu ortağı Feyyaz Berker bugün yaşamını yitirdi. 92 yaşında hayata gözlerini yuman Berker'in cenazesi 24 Ağustos Perşembe günü Tekfen Holdin'in Ulus'taki merkez binasında gerçekleştirilecek törenin ardından toprağa verilecek. Berker,  Bebek Camii'nde kılınacak  öğle namazını mütakiben Aşiyen Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Feyyaz Berker kimdir?

7 Ekim 1925 tarihinde Mersin'de dünyaya gelen Feyyaz Berker, 1939 yılında Robert Kolej'e kaydoldu. Lisenin ardından Robert Kolej Yüksek Okulu'nda İnşaaT Mühendisliği Bölümü'ne devam eden Berker, akademik başarılarıyla dikkat çekti. Robert Kolej'in ardından eğitimini ABD Michigan Üniversitesi'nde sürdüren Berker, 1948 yılında bu okuldan yüksek linasn derecesi almaya hak kazandı. Berker, 1 yıl Kaliforniya'da inşaat - mühendislik firmasında çalıştıktan sonra 1949 senesinde Türkiye'ye dönüş yaptı.  

1957 yılında Tekfen İnşaat'ı kurdu

Türkiye'de önemli kurum ve kuruluşlarda görev alan Berker, 1957 yılında Tekfen İnşaat'ı kurarak müteahhitlik sektörüne giriş yaptı. Günden güne büyüyen şirket yapısıyla Tekfen'in kısa sürede Türkiye'nin en önemli holdinglerinden biri haline gelmesini sağlayan Berker, Tekfen ampul fabrikası, Mis Süt, Toros Tarım gibi sanayi yatırımlarıyla da dikkat çekti. 1981 yılında kurulan Tekfen Dış Ticaret aracılığıyla ihracak, Tekfenbank aracılığıyla da finans sektörüne giren Berker, Makro, Akmerkez, Tekfen Emlak gibi kuruluşlarla da farklı sektörlerdeki büyümesini sürdürdü. 

TÜSİAD Başkanlığı'na uzanan başarı öyküsü

Berker ilerleyen yıllarda da Türkiye özel sektörünün sorunlarının çözümü ve toplumsal gelişim hedefi doğrultusanda faaliyetlerini sürdüren Berker, 1961 yılında Dr. Nejat Eczacıbaşı önderliğinde kurulan Ekonomik ve Sosyal Etütler Konferans Heyeti'nin kurulmasına da destek sundu. Berker, 1971 yılında TÜSİAD'ın kuruluşunda da aktif rol oynadı ve Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Türkiye'ye yönelik olarak geliştirilen ambargonun kaldırılması için çalışmalar yürüttü. 1975 yılında ABD Başkanı Gerald For ile buluşan TÜSİAD Heyeti'ne başkanlık eden Berker, 1976 yılında da Türk özel sektörünü temsil eden tüm grupları tek bir şemsiye altında toplamayı hedefleyen Hür Teşebbüs Konseyi'nin kurulmasını sağladı. 1986 yılında da DEİK'in Kurucu Başkan Yardımcılı görevini yürüten Berker, aynı zamanda Türk-Amerikan İş Konseyi’nin da 1985-1987 yılları arasında Yürütme Kurulu Başkanlığını üstlendi.