Tekirdağ Limanı Ceynak'ın oldu

Tekirdağ Limanı özelleştirildi. Türkiye Denizcilik İşletmesi'ne ait liman 347 milyon 100 bin TL'lik teklif sunan Ceynak'ın oldu

Tekirdağ Limanı Ceynak'ın oldu

Türkiye Denizcilik İşletmesi A.Ş.'ye ait Tekirdağ Limanı'nın özelleştirme ihalesi sonuçlandı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ikinci kez ihaleye çıkarılan iheyi, liman işletmeciliği alanında faaliyet gösteren lojistik firması Ceynak kazandı. 

Ceynak'tan Tekirdağ Limanı için 347.1 milyonluk teklif

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Denizcilik İşletmesi A.Ş.'ye ait Tekirdağ Limanı için ikinci kez ihaleye çıktı. İhaleyi Türkiye genelinde liman işletmecili ve ilgili alanlarda geliştirdiği projelerle tanınan Ceynak kazandı. Ceynak'ın teklifi 347 milyon 100 bin TL oldu.  2010 yılında da yine Özelleştirme İdare Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Samsun Limanı ihalesini kazanan ve bu limanın işletme hakkını da 36 yıllığını devralan Ceynak Tekirdağ Limanı ile beraber, ikinci limanının işletmesini de üstlenmiş oldu. 

Avcı: Türkiye'nin yatırıma ihtiyaç duyduğu bir dönemdeyiz

Tekirdağ ihalesi ile ilgili bir açıklama yapan Cey Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, Türkiye'nin yatırıma ihtiyacı olduğu bu dönemde yatırım yapmayı, vatani bir görev olarak gördüklerini söyledi. Avcı, Türkiye'nin geleceğine ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak hiçbir yatırımdan kaçınmayacaklarını da vurgulayarak: "Samsun Limanı’nı nasıl Karadeniz’in en önemli lojistik üssü yapmışsak; Tekirdağ Limanı’nı da teknoloji ile donatacağız ve en kısa sürede İstanbul dahil Trakya Bölgesi’nin genel kargo,  konteyner ve Ro-Ro taşımacılığına dair tüm ihtiyacını karşılar hale getireceğiz." ifadelerini kullandı. Yürüttükleri çalışmalardan elde ettikleri deneyimler ile kendilerini uluslararası arenada da liman işletmeciliğine ilgi duyar hale getirecekleri değerlendirmesini de yapan Avcı: "Önümüzdeki günlerde bir Avrupa Liman İşletmeciliğini satın aldığımızı duyarsanız şaşırmayın" şeklinde konuştu. 

Ceynak hakkında

Cey Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Ceynak, Türkiye'nin en büyük antrepo işletmecilerinden biri olarak tanınıyor. Türkiye'nin tüm büyük limanlarının çevresinde yer alan antrepoları, likit tankları ve hububat siloları ile faaliyet gösteren firma, liman işletmeciliği alanında da önemli faaliyetlerin altına imza atmış durumda. Samsun Limanı'nı Karadeniz'in önemli bir merkezi haline getirme yolunda çalışmalarını sürdüren Ceynak, Samsunport ismini taşıyan proje çalışmalarıyla da çok sayıda uluslararası ödüle ulaşma başarısını da gösterdi. Grubun yatırımları arasında İstanbul, Mersin, Kocaeli, Hatay, Samsun ve İzmir gibi kentlerdeki lojistik terminallerin yanı sıra, İskenderin'daki 300 bin metreküp kapasiteli Sıvı Tank Terminalı projesi de bulunuyor. Firma ayrıca, Adana Ceyhan'da 180 bin ton, Tekirdağ Mahramlı'da da 50 bin ton olmak üzere toplam 230 bin ton tapasiteli lisanslı tahıl depolama kapasitesinin inşasına başlamış durumda.