Teknik bina donanı çiziminde hatayı sıfıra indiren yazılım:liNear

Mekanik tesisatın tüm bölümlerinde hem çizim hem de hesaplama yapmayı sağlayan AutoCAD bazlı ‘teknik bina donanımı’ yazılımı liNear, sektör bileşenlerinin dikkatine sunuldu

Teknik bina donanı çiziminde hatayı sıfıra indiren yazılım:liNear

 liNear’ın Türkiye distribütörlüğünü gerçekleştiren Klebox Software Solutions İş Geliştirme Müdürü Talha Altan, liNear modüllerinin yapılan tüm tasarımlarda çalışılan bölüme bağlı olarak basınç kaybı, basınç dengeleme, hava kanallarında pürüzlülük ya da sürtünme, gürültü gibi gerekli tüm hesapların yapılabilmesine olanak sağladığını kaydetti.

Farklı bazlarda ayrı ve detaylı hesaplama
liNear’ın proje bazında, kat bazında ya da mahal bazında tüm hesaplamaları, hat bölümleri, akış yolları ve yapı bileşenleri için ayrı ayrı ve çok detaylı olarak yapabilmeyi mümkün kıldığını ifade eden Altan, liNear programının çalışılan projelerin farklı formatlarda ve isteğe bağlı olarak farklı dilerde çıktısını alabilmeye de olanak sağlayacak şekilde tasarlandığını belirtiyor.

AutoCAD bazlı bir program olan liNear’ın çizim modülleri ile hesaplama modülünün arasında interaktif bağlantı olduğunu kaydeden Altan, DWG, PDF ya da JPEG formatında olan bir dosyayı basit bir şekilde isometrik hale dönüştürebildiğini ifade ediyor. Programın bu yolla verileri çizimden otomatik olarak alarak ısı kaybı hesabı, ısı kazancı hesabı yapabilmeyi sağladığını belirten Altan, ayrıca döşemeden ısıtma devrelerinin, radyatörlerin otomatik olarak boyutlandırıp çizim yapmaya gerek kalmadan projeye otomatik olarak yerleştirilmesini mümkün kıldığını söylüyor. Altan, programın özelliği sayesinde ısı kaybı hesaplarının isteğe bağlı olarak EN 12831 ya da TS 2164 normlarına göre, ısı kazancı hesaplarının ise ASHRAE göre yapılabildiğini belirtiyor.

Teknik bina donanı çiziminde hatayı sıfıra indiren yazılım:liNear

İki boyuttan tek komutla üç boyut
liNear modülleri mekanik tesisatın tüm bölümlerinde doğrudan üç boyutlu çalışabilmenin yanı sıra iki boyutlu yapılan çizimlerin tek komutla üç boyutlu çizime kaldırılmasına imkan veriyor. Proje çizimlerinde önemli yeri olan ve ciddi zaman gerektiren kolon şemalarını otomatik olarak tek komutla oluşturabilmek, en küçük vidadan en büyük kazana kadar malzeme ve metraj listelerini çıkarmak da liNear’ın sunduğu kolaylıklar arasında bulunuyor.

Yüzde 70 hızlı çalışma, hatasız sonuç
liNear program modülleri, çizimi kolaylaştıran otomatik bağlantı komutları, otomatik ayarlanabilen layer tablosu, program tarafından otomatik olarak oluşturulan lejant tabloları, otomatik ya da manüel etiketleme, revizyonların tek tuşla hesaplamaya yansıtılabilmesini gibi yardımcı program fonksiyonlarıyla geleneksel çizim metotlarına göre çalışmayı %70’e kadar hızlandırıyor. Program, çalışma sistematiği ve içeriği, farklı norm sistemlerine göre hesaplama yeteneği ile hatasız sonuca ulaştırıyor.

liNear, dünyaca tanınan 59 büyük Alman firmasının endüstri partneri olarak tanınıyor. Aralarında Aquatherm, Buderus, Emco, Trox, Geberit, Erico, Honeywell, Kermi, Oventrop, Rehau, Uponor, Viega, Wiesman gibi dünya devlerinin bulunduğu bu firmaların test edildikten sonra onaylanmış iki ve üç boyutlu ürün kütüphaneleri de liNear programının içinde yer alıyor. Proje mühendislerinin kullanacağı ürünler, çizim yapmaya gerek kalmadan proje çizimlerine hızla ve kolaylıkla eklenebiliyor. Ayrıca 2500’ün üzerinde hesaplanabilir sembol içeren ‘sembol kütüphanesi’, çizimlerin hızlı ve hatasız tamamlanmasına yardımcı oluyor.

AutoCAD ve Revit programları üzerinde çalışmaya uygun olarak tasarlanan liNear programları, İngilizce, Flamanca, İtalyanca, Almanca, Fransızca, Türkçe ve SNIP normlarında Rusça olmak üzere yedi dilde kullanım ve çıktı alabilme özelliğiyle Avrupa genelinde yaygın olarak kullanılıyor.