Tema World uluslararası arenada tanıtıldı

MIPIM’de Tema İSTANBUL’un dünya lansmanının yanı sıra temalı eğlence parkı Tema World’ün de ön tanıtımı gerçekleştirildi

Tema World uluslararası arenada tanıtıldı

18 Mart 2014 / Emlakwebtv
Uluslararası arenanın en önemli gayrimenkul platformu MIPIM’de Tema İSTANBUL’un dünya lansmanının yanı sıra temalı eğlence parkı Tema World’ün de ön tanıtımı gerçekleştirildi. Tema İSTANBUL Ortaklar Kurulu Üyeleri Arda Akçalı ve Gökhan Çetinsaya, MIPIM 2014’te de yoğun ilgi çeken Tema World ile ilgili son gelişmeleri paylaştı.

Tema World’ün ön tanıtımı, sembolik maket ve özel animasyon film ile gerçekleştirildi
Titiz bir süreç sonrasında Tema World’ün konseptinin belirlendiğini belirten Arda Akçalı ve Gökhan Çetinsaya, “Türkiye’de bu yıl içinde Tema World’ü ayrı bir Lansman ile ilk kez detaylarıyla paylaşmayı arzuluyoruz. Ancak Tema İSTANBUL’un MIPIM 2014’teki dünya lansmanında, bu en önemli uluslararası gayrimenkul buluşmasında Tema World’ün ön tanıtımı, kısıtlı da olsa gerçekleştirildi. MIPIM 2014’e özel hazırlanan mega karma proje Tema İSTANBUL maketinde, sembolik olarak Tema World de yer aldı. Bununla birlikte, yine MIPIM 2014 için özel hazırlanan 40 saniyelik Tema World animasyon filmi ile de Türkiye’nin dünya çapındaki temalı eğlence parkının tanıtımı gerçekleştirildi” dedi.

Yaklaşık 55-60 oyuncağın 10 tanesi mega olacak, bazıları sadece Tema World için üretilecek
Tema World’ün, 1.5 milyon metrekarelik dev arazisi üzerinde, TEM’e hakim bir noktada kurulacağını belirten Çetinsaya ve Akçalı, “Tema World, toplam 400 bin metrekarelik, önemli büyüklükteki bir alan üzerine kurulacak. İçinde, yaklaşık 55-60 adet irili ufaklı oyuncak yer alacak. Bunlardan 10 tanesi, çok iddialı, mega oyuncak olacak. Bu mega oyuncaklar içerisinden de bazıları, sadece Tema World için üretilecek, dünyada eşi benzeri bulunmayacak. Sadece Tema World için dizayn edilip, üretilecek” şeklinde konuştu.

Dünyanın alanlarındaki en önemli uzman kurumları ile çalışılıyor
Tema World’ün hem master hem de detay planlarının dünya çapındaki uzman kuruluşlar tarafından hazırlandığını da açıklayan Arda Akçalı ve Gökhan Çetinsaya, “Tema World’ün master planlamaları, alanlarında dünyanın önde gelen Amerikalı ve Hollandalı firmaların ortaklaşa çalışması ile gerçekleştirildi. Şimdi de detay plan çalışmalarını, Hollandalı firma tarafından yürütülüyor. Tema World’ün içinde yer alacak oyuncakları da yine dünyanın en önemli firmaları tarafından üretilecek” dedi.

1.500 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak, büyük bir katma değer yaratacak
Türkiye’nin dünya çapındaki temalı eğlence parkı Tema World’ün yatırım maliyetinin arsa bedeli hariç yaklaşık 400 milyon dolar civarında olacağını da belirten Gökhan Çetinsaya ve Arda Akçalı, “Tema World, yaklaşık 1.500 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak. Tema World, 7’den 77’ye herkesin ilgisin çekecek farklı tema ve oyuncaklara sahip olacak. Yapılan en muhafazakar hesaplamalarda, eğlence parkımızın yılda, aralarında yabancıların da bulunduğu en az 3 milyon ziyaretçi çekeceği öngörülüyor. Bu tür yatırımlar, bölgesine, şehrine ve hatta ülkesine kazandıran projelerdir. Kendisine 1 kazandırıyorsa, yarattığı katma değerlerle dışarıya 8 kazandıran yatırımlardır. Tema World, yaratacağı trafik ile bölgesine ve genel ülke ekonomisine önemli bir katma değer yaratacak, yaratacağı uluslararası cazibe ile de Türkiye’nin turizmine ve tanıtımına da büyük katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Tema İSTANBUL konut sahipleri, Tema World’de ayrıcalıklı olacaklar
Tema World’ün yaratacağı önemli değerin, Tema İSTANBUL’dan konut sahibi olanlara bugünden sunulduğuna dikkat çeken Akçalı ve Çetinsaya, “Tema İSTANBUL konut bölgesi sakinlerinin de Tema World için ayrıcalıklı oldukları düşünülüyor. Ayrıca, torunlarını ya da çocuklarını Tema World’e getirip, kendileri oyuncakları kullanmayacak olan ebeveynleri de bugünden düşünüyoruz” diyerek, Tema World’de, birçok sosyal ayrıntıların da şimdiden ele alındığını vurguladılar.

50 yıl sonra dahi, özgünlüğünü ve cazibesini koruyacak
Tema World’ün daha iyi anlaşılabilmesi için Avrupa’da işbirliği içinde oldukları grupta, 50 yıldır güncelliğini ve cazibesini koruyan temalı eğlence parklarının yer aldığını da hatırlatan Akçalı ile Çetinsaya, “Biz 50 yıl sonrasını da bugünden düşünüyoruz. Bizlerin çocuklarımızın da işlettiği bir temalı eğlence parkı planladık. Tema World’ün nasıl bir şey olacağı, şimdiden hayal edilemiyor. Ama bugüne kadar ki örneklerinden, her açıdan çok farklı olacak. Tema World’ün peyzajı dahi çok özel. İçinde sulu alanlar ve iki tane yaklaşık 8’er bin metrekarelik göl olacak. Göllerin etrafında ailelerin de yararlanabileceği, çok güzel tesisler olacak. Gerçekten de muadillerinden çok farklı bir temalı eğlence parkı olacak. Tema World’ün gerçek boyutlarıyla anlatılmasında ve anlaşılmasında zorluk var. Gerçek anlamda, dünya çapında bir temalı eğlence parkı olacak. Açıldığında dünyanın en güncel temalı eğlence parkı olacak. Açıldığında herkes Tema World’ü görecek, anlayacak. Tema World, İstanbul’da ve Türkiye’de önemli bir eksikliği tamamlayacak” diyerek, Tema World’ün ilk ziyaretçilerini 2016 yılı sonunda ağırlamasını arzuladıklarını belirttiler.

Tema World’ü, Tema İSTANBUL Ortak Girişim Grubu işletecek
Tema World’ün MESA, ARTAŞ, ÖZTAŞ, KANTUR-AKDAŞ Ortak Girişim Grubu tarafından işletileceğini de belirten Tema İSTANBUL Ortaklar Kurulu Üyeleri Gökhan Çetinsaya ve Arda Akçalı, “Uluslararası mevcut parklardan Know-How alacağız. Tema World, Almanya ve Hollanda’da görüştüğümüz, kardeş park niteliğindeki temalı eğlence parklarının da tecrübelerinden yararlanarak, bizim tarafımızdan işletilecek. Bizim personellerimiz oraya gidecek, eğitimlere, uygulamalara katılacaklar. Onların uzmanları gelecek, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunacaklar” açıklamasında bulundular.

Ziyaretçiler, lastik tekerlekli trenlerle taşınacak
Akçalı ve Çetinsaya, Tema İSTANBUL’un devasa büyüklüğü nedeniyle ziyaretçilerin, mega karma projenin belirli ulaşım noktalarından, Tema World’e lastik tekerlekli trenlerle taşınmasının düşünüldüğünü de belirttiler.