Temiz Enerji Zirvesi'nde geri sayım

Türkiye, 11 Mayıs'ta İzmir'de düzenlenecek "Temiz Enerji Zirvesi"ni bekliyor. Zirve'de Paris İklim Zirvesi'nin enerji politikalarına etkisi masaya yatırılacak.

Temiz Enerji Zirvesi'nde geri sayım

Türkiye, enerji darboğazını aşma yolunda özellikle son yıllarda jargonuna giren "temiz enerji" atılımına giderek daha büyük bir önem vermeye başladı. Bu anlamda gözler, ülkenin en önemli etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Temiz Enerji Zirvesi'ne çevrildi. Zirve, 11 Mayıs Çarşamba Günü, İzmir'de Tarihi Havagazı Kültür Merkezi'nde düzenlenecek. 

Paris İklim Zirvesi'nin enerji politikalarına etkisi
Temiz Enerji Zirvesi'nde, Paris İklim Konferansı ve taahhütlerinin, ülkelere ve özellikle Türkiye'nin enerji politikalarına etkisi masaya yatırılacak. "Paris İklim Zirvesi Ardından Enerjide Trendler" konusunun inceleneceği zirveye sanayiciler, kamu yetkilileri ve yerel yöneticilerin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının ilgi göstermesi bekleniyor. Yapılacak görüşmelerde özellikle, 2015 yılında gerçekleştirilen Paris İklim Zirvesi'nde ülkelerin kendileri tarafından belirlenen Ulusal Katkı Beyanları ve taahhütleri konuşulacak. 

Temiz Enerji Zirvesi'nde geri sayım

Aziz Kocaoğlu da katılacak
Temiz Enerji Zirvesi'ne katılımı ve bir konuşma yapması beklenen isimler arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağoğlu, APDER Enerji Platformu Başkanı Tarık Kaya ve Karşıyata Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da bulunuyor.

Paris İklim Zirvesi ve sonuçları
 Dünyanın 195 ülkesinden gelen çok sayıda delegenin katılımıyla gerçekleştirilen 21. Birleşmiş milletler İklim Değişiklik Taraflar Konferansı'nda ülkeler, küresel ısınmanın 2 derece ile sınırlandırılması kararına varmıştı. Türkiye'nin ise bireysel taahüdü bağlamında 2018 yılına dek bilimsel çalışmalarla ulusal katkı niyetini revize etme zorunluluğu ile karşı karşıya kaldığını belirten uzmanlar, kömüre dayalı yeni yatırımların askıya alınması başta olmak üzere önlem planlarının uygulanması önerisinde bulunmuştu.