Temmer Çin'de hedef büyüttü

Dünyanın 3. büyük entegre mermer fabrikasına sahip olan Temmer, yeni ürünü Pantera Bianca'yı Çin'de düzenlenene Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda sergiledi

Temmer Çin'de hedef büyüttü


Dünyanın 3. büyük entegre mermer fabrikasına sahip olan Temmer, yeni ürünü Pantera Bianca'yı Çin'de düzenlenene Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda sergiledi. 

Türkiye'den 140 firmanın katılım sağladığı fuarda katılımcıların ilgi odağı olan Temmer, Uzakdoğu'daki büyük mermer ithalatçısı ülkelerden ön siparişlerle Türkiye'ye döndü. Halen 40 ülkeye ihracat gerçekleştiren Temmer Mermer, Çin fuarı ile birlikte 2018 yılı için ihracat hedeflerini büyüttü. 

'Uluslararası fuarlarla ihraç pazarları genişletilecek'

Temmer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, bu yıl 18. si düzenlenen fuarda, kendi ocaklarından çıkan Affumicato, Rosalia, Jaguar Afrodit ve Pantera Bianca mermerleri segilediklerini söyledi. En yeni ürünlerden Pantera Bianca’nın özellikle Uzakdoğulu ithalatçıların ilgisini çektiğini belirten Rüstem Çetinkaya, şirket olarak geçen yılın yüzde 20 üzerinde ihracat artışı sağlamayı hedeflediklerini açıkladı.Çetinkaya, sektör olarak amaçlarının doğaltaş ihracatını 2.5 milyar dolara çıkarmak olduğunu, bu tür büyük fuarlardaki katılımlarla ihraç pazarlarının genişletileceğini söyledi.

Temmer Çin'de hedef büyüttü

Türkiye ilk kez büyükelçi düzeyinde katılıyor

Çin’de 6-9 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda 470 ülkeden 2 bin firma stand açarak ürünlerini sergiledi. Bu yıl 18.si düzenlenen fuarda Türkiye ilk kez büyükelçi düzeyinde katılım gösterdi. Zengin doğal taş rezervlerine sahip Fujian eyaletinde yeralan Xiamen adası, Çin'in en önemli doğal taş üretim ve ticaret merkezi konumunda. 10 milyar dolara ulaşan Çin doğal taş ticaretinin yüzde 60'ı, dünya doğal taş ticaretinin ise yüzde 15'i Xiamen limanından gerçekleştiriliyor. 

Türkiye'nin Çin'e olan toplam ihracatının yüzde 60'ını maden, mermer ve doğaltaş ürünlerinin oluşturması ve Çin doğal taş ticaretinin yarıdan fazlasının Xiamen limanından gerçekleştiriliyor olması nedeniyle Xiamen Fuarı, Türk doğaltaş sektörü açısından ayrı bir öneme sahip bulunuyor. 

 

Firma Bilgisi: Temmer Mermer