Tepe Betopan'a kalite sertifikası

Tepe Betopan, uluslararası alanda yeşil bin sertifikası LEED değerlendirme sürecini LEED Altın Sertifikası alarak tamamladı

Tepe Betopan'a kalite sertifikası

Bilkent Holding bünyesindeki yapı malzemeleri sektörünün önde gelen şirketlerinden Tepe Betopan'ın yeni tesisindeki binaları ABD Yeşil Bina Konseyi tarafından LEED GOLD sertifikası almaya hak kazandı. 

Tepe Betopan'a LEED GOLD
Konuyla ilgili bir açıklama yapan  Tepe Betopan Genel Müdürü M. Özgür Sezginer: ' Sertifika aynı zamanda binamızın performansının (yeşil bina yatırımının geri dönüşü, inşaat, sistem ve malzeme performansı) uzun vadede öngörülmesi için de önemlidir. Sertifikasyon süreci tasarım programıyla başlayıp, binanın teslimi ve kullanımı sürecinde de devam etmektedir ve tasarımda, inşaatta ve kullanımda yüksek kaliteyi garanti etmektedir.' dedi.

Tepe Betopan

TepePAN üretim tesislerinde enerji tasarrufunda yüzde 26, enerji maliyetinde ise yüzde 12'lik tasarrufa ulaşıldığını vurgulayan Sezginer sözlerine şöyle devam etti: 'Su kullanımımız %45 azaltılırken hiç sulama gerektirmeyen yerel bitkiler kullanılarak peyzaj tasarımı yaptık. Binalardaki taze hava miktarları standart değerlerine göre %30 arttırıldı, inşaat aşamasında çevre kirliliğini önlemek için gerekli tüm önlemler alındı. Proje için birinci tarım arazisi olmayan, koruma altındaki canlı türlerinin yaşamadığı ve su kaynaklarından uzak bir saha seçildi. Geri dönüşüme katkıda bulunmak amacıyla tüm alanlara geri dönüşüm atık kutuları yerleştirilerek, inşaat aşamasında çıkan atıklar geri dönüşüme gönderildi. Yapılan tüm çalışmalar ve daha fazlası sayesinde bu sertifikayı almaya hak kazandık.' açıklamasında bulundu.