Teresa Carreno Hilti desteği ile Türkiye'de

Hilti Vakfı tarafından desteklenen El Sistema'nın en önemli orkestralarından biri olan Venezuella Teresa Carreno, Türkiye'ye geliyor

Teresa Carreno Hilti desteği ile Türkiye'de

3 Haziran 2014/Emlakwebtv
Hilti’ye bağlı Hilti Vakfı tarafından desteklenen El Sistema’nın en önemli orkestralarından biri olan Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası 10 Haziran'da Zorlu Center Performas Sanatları Merkezi'nde bir konser verecek. 240 kişilik orkestranın Müzik Yönetmeni, Christian Vasquez...

Tam 36 yıldır devlet ve destekçilerin bağışlarıyla yaşatılan El Sistema, Venezüella’da neredeyse tamamı yoksul mahallelerden (Barrio) 400 binin üzerinde çocuk ve genci müzikle buluşturan, onları yoksulluğun ve suçun dünyasından koparıp hayatlarını müzikle kazanan sağlıklı bireyler haline getiren bir sosyal sistem. Hilti Vakfı tarafından sunulan 2014 Avrupa Turu; Teresa Carreño Gençlik Orkestrası’nı İsveç, Almanya, Portekiz, Fransa ve Birleşik Krallık’ın ardından turun son durağı olan Türkiye'ye taşıyor.  Orkestranın müzik aletlerinin sponsoru olan Hilti, Avrupa Turu’nda orkestranın uluslararası seyahat, enstrümanların taşınması gibi genel masraflarını da karşılıyor.  Sistem 1975 yılında ekonomik ve müzik adama Jose Antonio Abreu tarafından başlatılmıştı.

2008 yılından bu yana El Sistema'yı destekleyen Hilti Vakfı, kötü koşullar altında yetişen çocuklara yeni bir yaşam imkanının sağlanması çabasına destek sunuyor. 

El Sistema, günümüzde ikinci jenerasyon gençlik orkestralarını yetiştiriyor. Bunun en iyi örneği Teresa Carreño Gençlik Orkestrası. Hilti Vakfı, bundan 4 yıl önce topluluğun çıktığı ilk Avrupa turnesinde destekçisiydi. Bu turne, orkestranın Venezüella dışına ilk çıkışıydı. Birçok Hilti müşterisi ve çalışanı, orkestranın heyecanını, Almanya Bonn’da gerçekleştirdikleri ilk konserlerinde onlarla paylaşma imkânı buldu. Daha sonra orkestra üyeleri ve orkestranın o zaman 26 yaşında olan şefi Christian Vasquez ile tanıştılar. Gençlerin müzikal performansları, müziğin toplumda yarattığı pozitif değişikliği kanıtlar nitelikteydi. Ve bu yüzden Hilti Vakfı, El Sistema’ya olan desteğini sürdürmeye karar verdi. Hilti Vakfı, bu sözünü daha da genişleterek, aynı sorunlarla karşılaşılan başka ülkelerde de bu sistemin uygulanması için çalışacak.