Terör mağdurlarına konut seferberliği

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne inşa edilecek 30 bin konut için çalışmaların sürdüğünü açıkladı

Terör mağdurlarına konut seferberliği

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde terörden zarar gören vatandaşlar için konut seferberliğinin sürdüğünü söyledi. Terör nedeniyle yıkılan bölgelerde güvenliğin sağlanmasının ardından hasar tespit çalışmalarının yapılacağını belirten Özhaseki: "Enkaz kaldırılması çalışmalarına yakında başlayacağız. Ardından riskli alan ilanı ve rezerv alan olacak şekilde yol haritamızı çiziyoruz..." dedi. 

30 bin konut
Özhaseki TOKİ ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında faaliyetlerin başladığını ve bölgeye 30 civarında konut inşa edileceğini de vurgulayarak:

Terör mağdurlarına konut seferberliği

"Elbette bunları yaparken vatandaşlarla anlaşacağız. Belki de vatandaşların evi bizim verdiğimizden daha büyüktür.İnceleyeceğiz, gerekirse üstüne para alacak. Bir kısmını ise uzun vadeli biçimde ve basit şekilde borçlandıracağız. Bu şekilde devam edecek..." şeklinde konuştu. 

Konut yapımına başlandı
Konuyla ilgili olarak vatandaşlarla görüşmelerin başladığına, az hasarlı evlerde zararın parasının peşin olarak edeneceğine de dikkat çeken Özhaseki: "Şayet ev ağır hasarlı ve oturulamayacak durumda ise yeni evler tahsis edilecek. Diğer taraftan ben şu kadar ev istiyorum, diyerek biçimle anlaşan herkese kira yardımına da devam ediyoruz..." ifadelerini kullandı.