Terör toplu ulaşımı vurdu

Yaşanan bombalı saldırılar ve toplu yaşam alanlarına yeni saldırıların gerçekleşeceği yönündeki haberler sonrasında toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaş sayısı belirgin biçimde düştü.

Terör toplu ulaşımı vurdu

Türkiye'de toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaş sayısında son aylarda belirgi bir düşüş yaşanıyor. 13 Mart Ankara Güvenpart ve 19 Mart Beyoğlu saldırılarının ve toplu yaşam mekanlarına yeni saldırıların gerçekleşeceği yönündeki haberler sonrasında, özellikle İstanbul'da toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaş sayısında önemli bir düşüş kaydedildi.

İETT'yi kullanan vatandaş sayısında dev düşüş
Güvenpark saldırısı  öncesinde İstanbul'da toplu taşıma araçlarını kullanan yolcu sayısının günde 5.6 milyonu bulduğu, bu rakamı saldırılar sonrasında 3.9 milyon ortalamasına gerilediği öğrenildi. Ancak esas darbeyi Beyoğlu saldırısı ve sonrasında piyasada dolaşmaya başlayan yeni bombalı saldırı söylentileri vurdu. Beyoğlu Saldırısı sonrası günlük yolcu sayısı 2.3 milyona geriledi.

Terör toplu ulaşımı vurdu

En yüksek etki metroda
Yeni bir bombalı saldırı söylentilerinin en yoğun olarak etkilediği ulaşım türü ise "metro" oldu. İETT'den alınan verilere göre, patlama öncesinde metro kullanan yocu sayısı 1 milyon iken, patlama sonrasında yüzde 40'ı aşan bir gerileme ile 593 bine geriledi. 

Diğer yolcu araçlarındaki gerileme ise şu şekilde gerçekleşti:
- Özel Halk Otobüsleri: 1 milyon 28 binden 676 bine
- Marmaray: 112 binden 59 bine
- İDO. 11 binden 5 bin 900'e...