Terörün AVM'lere faturası ağırlaşıyor

Ankara ve İstanbul'da yaşanan patlamalar, AVM'lerin boşalmasına neden oldu. AYD Başkanı Hulusi Belgü, hafta sonunda ziyaretçi trafiğinin belirgin biçimde azaldığını vurguladı ve cirolarda yüzde 40 düzeyinde gerileme kaydedildiğini söyledi.

Terörün AVM'lere faturası ağırlaşıyor

Ankara ve İstanbul'da arka arkaya yaşanan patlamalar başta alış veriş merkezleri olmak üzere, ülke ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisini kısa sürede hissettirdi. Yapılan ölçümlere göre hafta sonu AVM ziyaretçileri sayısında tarihi bir düşüş kaydedildi.

Belgü: "AVM'lerin kaybı büyük"
Terör saldırıları ve halkın evine kapanma sürecinin AVM'ler üzerindeki etkisini Cumhuriyet Gazetesi'nden Yener Karadeniz'e değerlendiren Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü haftasonunda ziyaretçi sayısının, Türkiye genelinde düşüş gösterdiğini belirtti. Belgü, düşüş oranını yüzde 40 düzeyinde gerçekleştiğini ve cirolarda da benzer bir düşüşün kaydedildiğini belirterek:

"AVM’lerin geçen yılı 95 milyar TL ciro ile kapattığı düşünülürse yüzde 40’lık düşüş, 900 milyon TL olan haftasonu cirolarının 360 milyon TL azalması anlamına geliyor." ifadelerini kullandı. 

İstiklal esnafı bitti biter
Patlamanın yaşandığı İstiklal Caddesi esnafı ise, terör saldırısının etkisini en yoğun hisseden lokasyonların başında geldi. Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Beyoğlu Şube Başkanı Mahmut Altun, günde 2-3 milyon ziyaretçinin ziyaret ettiği ve 20 milyon TL'lik ticaretin döndüğü İstiklal Caddesinde 20'de 1 oranında düşüş kaydedildiğini söyledi. Altun:

"Patlama sonrasında ziyaretçi sayısı 100 bine geriledi. Kapanan esnaf var. Bir çok esnaf kapatabilir. İstiklal'de ticaret durma noktasında..." ifadelerini kullandı.