THB sürdürülebilirlik 'Belgelendirme Kuruluşu' olarak atandı

Türkiye Hazır Beton Birliği, Beton Sürdürülebilirlik Konseyi Bölgesel Sistem Operatörü olarak atandı.

THB sürdürülebilirlik 'Belgelendirme Kuruluşu' olarak atandı

Türkiye Hazır Beton Birliği, Beton Sürdürülebilirlik Konseyi Sistem Operatörü, Kalite Güvence Sistemi de Beton Sürdürülebilirlik Konseyi 'Belgelendirme Kuruluşu' olarak atandı. 

THBB'den bir ilk

Türkiye'de standartlara uygun beton üretimi için 29 yıldır çalışmalarını sürdüren Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Sürdürülebilirlik Konseyi Bölgesel Sistem Operatörü olarak atandı. Diğer taraftan Kalite Güvence Sistemi ise Beton Sürdürülebilirlik Konseyi "Belgelendirme Kuruluşu" olarak belirlendi. THBB tarafından yapılan açıklamada, Çevre dengesi ve ekonomik büyümeyi birlikte ele alan kurum, doğal kaynakların etkin kullanımına olanak tanıyan ve çevre kalitesine önem veren yaklaşımın sürdüğüne dikkat çekilerek: "Kalite, çevre ve iş güvenliği uygulamalarıyla sektörün gelişimine büyük katkı sağlayan THBB, çevre dengesi ile ekonomik büyümeyi birlikte ele alan, doğal kaynakların etkin kullanımını sağlayarak çevresel kaliteye önem veren, aynı zamanda gelecek kuşakların ihtiyaçlarını tehlikeye sokmaksızın bugünkü ihtiyaçlarını karşılayabilen bir model olan sürdürülebilirlik konusuna odaklandı." ifadelerine yer verildi. 

Sektörün büyük başarısı

THBB tarafından yürütülen çalışmaları değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, THBB'nin sürdürülebilirlik Konseyi Bölgesel Sistem Operatörü ve THBB Kalite Güvence Sisteminin Beton Sürürülebilirlik Konseyi Belgelendirme Kuruluşu olarak atanmasının ülke ve hazır beton sektörü için önemli bir başarıyı temsil ettiğini söyledi. Işık: "Beton Sürdürülebilirlik Konseyi sertifika sistemi üreticilerin ürün kalitesini artırmalarına destek olmaktadır. Sistem uygulamaya girdiği andan itibaren, Bölgesel Sistem Operatörü olarak, THBB belgelendirme şartlarını belirleyecek, KGS de bağımsız olarak denetimlerini sürdürecektir. Bu sertifika sayesinde, üreticiler sorumlu kaynak kullanımı konusunda uluslararası normlara uygunluklarını ispat ederek firmalarının itibarını da artırmış olacaktır. Konsey üyeliğiyle THBB ve KGS, bölgemizde lider konuma gelirken hazır beton sektörümüz de önemli bir aşama kaydetmiş olacaktır." ifadelerini kullandı. 

Her bölgede sadece bir bölgesel sistem operatörü

Beton üreticilerini yönetim, çevre, ekonomi ve sosyal konu başlıklarında bilgilendiren Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin , her bölgede sadece bir bölgesel sistem operatörü bulunuyor. Böylece 2017 yılında Beton Sürdürülebilirlik Konseyine başvurusunu yapan THBB de konseyine Bölgesel Sistem Operatörü olmaya hak kazanmış oldu.