THBB'den inşaat sektörüne düşüş uyarısı

THBB tarafından aylık periyotlarla yayınlanan Hazır Beton Endeksi, Aralık ayında, bir önceki aya kıyasla yüzde 0.4 oranında düşüş kaydetti.

THBB'den inşaat sektörüne düşüş uyarısı

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından aylık periyotlarla yayınlanan Hazır Beton Endeksi sektörel bazda düşüş eğiliminin derinleştiğini gösterdi. Aralık 2016 dönemine ait endekse göre, Aralık ayındaki gerileme, bir önceki aya kıyasla yüzde 0.4 düzeyinde gerçekleşti.

THBB'den uyarı: Sektörel gerileme derinleşiyor
İnşaat sektörü ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerine ait durum ve beklenen gelişmelerin analiz edildiği Türkiye Hazır Beton Birlhiği Hazır Beton Endeksi, Aralık ayında da eşik değer olan 100'ün altında kalmayı sürdürdü. Raporda, sektörün mevcut beklenti ve gelişmelerin halen istenilen düzeyin altında olduğuna vurgu yapıldı. 

Güven Endeksi verileri
Güven Endeksi'ndeki gerileme eğiliminin durduğunu vurgulayan raporda, bu olumlu gelişmeye karşın beton sektörünün ekonomiye güveninin oldukça sınırlı olduğu ortaya koyuldu. Ankete katılan yöneticilerin yüzde 62'si yeni yatırım yapmayı düşünmediğini vurgularken, istihdam artırmayı planlayanların oranı ise yüzde 8'de kaldı. Böylece toplam istihdamda azalma yaşanacağını düşünenlerin etkisiyle birlikte Güven ENdeksi'nde olumlu bir gelişme kaydedilmemiş oldu, 

Satışlarda düşüş ve sonrası
THBB tarafından düzenlenen ankete katılan girişimcilerin yüzde 72'si satışlarının düştüğü bilgisin paylaşırken, yüzde 28'lik kesim ise satışların aynı kaldığı bilgisini paylaştı. THBB anketinden çıkan diğer sonuçlar şöyle:

- Kayıtlı siparişlerin düştüğünü söyleyen girişimci oranı Yüzde 67
- Beklenti endeksi yüzde 0.1 oranında gerileme gösterdi.
- Satışların azalacağını düşünen girişimci oranı Yüzde 68
- Hazır Beton Endeksi 98.57 düzeyine geriledi. Düşüş bir önceki aya kıyasla yüzde 0.4 oranında gerçekleşti.