thyssenkrupp test kulesi: Gelecek şimdi başlıyor

thyssenkrupp, Rottweil'daki test kulesinde gerçekleştirilecek olan Ar-Ge çalışmalarıyla birlikte asansörle ilgili ticari faaliyetlerini artırmaya, asansör endüstrisini dönüşüme uğratmaya devam ediyor.

thyssenkrupp test kulesi: Gelecek şimdi başlıyor

thyssenkrupp, Rottweil'daki test kulesinde gerçekleştirilecek olan Ar-Ge çalışmalarıyla birlikte asansörle ilgili ticari faaliyetlerini artırmaya, asansör endüstrisini dönüşüme uğratmaya devam ediyor. Şehirler, giderek artan nüfus ve aşırı yük taşıyan altyapılarla pençeleşiyor; şehirlerin sürdürülebilir şekilde büyümesinde binaların mobilitesi belirleyici bir rol oynuyor. Tarihi Baden-Württemberg şehrindeki kulede başlatılan araştırma faaliyetleri, kentleşmenin getirdiği bu güçlüklerin üstesinden gelmede adeta bir dönüm noktası niteliğinde. 

Öncü çözümler güçleniyor
thyssenkrupp Elevator CEO'su Andreas Schierenbeck: "Tahmine dayalı bakım çözümümüz MAX'i piyasaya sürmemiz ve Microsoft'un HoloLens ürününü hizmet süreçlerimize entegre etmemiz sonucunda, son 150 yılda herhangi büyük bir değişimin olmayan ve son derece geleneksel kalan asansör endüstrisi gibi sektörlerde dahi inovasyon ve dijitalleşme vasıtasıyla devrim niteliğinde değişikliklere imza atılabileceğini görmüş olduk. Şimdi ise Rottweil test kulesiyle asansör üretimi de dâhil olmak üzere bütün temel faaliyetlerimizi, şehirlerde mobiliteyi yeniden tanımlayan ve şehirleri yaşanabilecek en iyi alanlar haline getiren öncü çözümlerimizle güçlendiriyoruz."

Rottweil test kulesi
Bu çözümlerin arasında Rottweil'daki test kulesinde yer alan 12 kuyuda çok kısa süre içinde test edilecek olan ve bu yeni asansör sistemi için özel olarak tasarlanan MULTI de yer alıyor. Doğrusal tahrik motorlarında kullanılan Transrapid treni için, geliştirilen manyetik kaldırma teknolojisi kullanılıyor, böylece çok sayıda avantaj elde ediliyor: Halatsız yapı, birden çok asansör kabininin tek bir kuyuda hareket etmesini mümkün kılıyor. Bu sayede taşıma kapasitesi yarı yarıya artarken, binada asansör kuyusu için duyulan yer gereksinimi yarı yarıya azalıyor. Asansörler yana doğru herhangi bir yükseklik kısıtlaması olmaksızın hareket edebildiğinden MULTI, binaların tasarımında ve mimaride benzeri görülmemiş fırsatlar sunuyor. 

Binalarda daha hızlı ve etkili taşıma çözümlerine yönelik ihtiyacın bir göstergesi olarak Almanya Federal Devleti'nde sunulan güncel yasa taslağında önceki yükseklik kısıtlamalarının gözden geçirilmesi öngörülüyor. Şehirlerde konutların yetersiz olmasına bir çözüm getirmek ve yaşanabilir daha çok alan oluşturmak için konut binalarının daha yüksek yapılması ve daha sık inşa edilmesi gerekliliği işaret ediliyor. Bu doğrultuda thyssenkrupp'taki mühendislerin odaklandığı bir başka konu ise, saatte 64,8 km hıza ulaşılan testlerin gerçekleştiği 264 metre yüksekliğindeki kuledeki geleneksel vinç halatları.

Kulenin genel yüklenici Züblin'den thyssenkrupp'a devredilmesiyle kuledeki Ar-Ge çalışmaları resmen başlayacak. Çalışmaların başlamasıyla birlikte, asansöre dair bütün yenilikler, dünya metropollerinde uygulamaya geçmeden önce artık Rottweil tesisinde test edilebilecek ve sertifikalandırılabilecek. thyssenkrupp, asansör teknolojisi için yeniliklere imza atmada oynadığı kritik rolü dikkate alarak, test kulesinin, tamamen planlandığı şekilde ve planlanan bütçe doğrultusunda devreye alınmasını sağladı.

Yukarı doğru yükseliş trendi
1950 yılında dünya nüfusunun %70'ini kırsal nüfus oluşturmaktaydı. 2050 yılında kentsel nüfus, aynı yüzdeye yaklaşacak.  Bu nedenle şehirler dünyanın ekonomi merkezleri haline gelecek. Şehirler büyüdükçe alanların kısıtlı hale gelmesi, genişlemenin tek bir yönde olması anlamına geliyor: yukarı doğru. Mega kentlerin geliştirilmesinde, daha az ayak izi bırakan ve daha fazla kentsel yeşil alana olanak tanıyan yüksek binaların ekolojik ve ekonomik faydalarının belirleyici bir faktör olduğu görüldü. Gökdelenlerin yalnızca sayısı artmıyor; aynı zamanda ortalama yükseklikleri de tüm beklentilerin üzerine çıkıyor. 2015 yılının sonuna gelindiğinde dünyadaki en yüksek 100 binanın ortalama yüksekliği 357 metreye kadar çıkmıştır. 2000 yılında bu yüksekliğin 285 metre olduğu düşünüldüğünde, 15 yılda 70 metre gibi inanılmaz bir artış gerçekleştiği görülmektedir.  

Andreas Schierenbeck, insanların hızla değişen bu kentsel yapılaşmada etkili ve konforlu bir şekilde taşınmasını sağlamak için, acilen asansör endüstrisinde yeni inovasyon adımlarına gereksinim olduğunu belirtiyor: "Zaman, değerli bir varlık olmayı sürdürüyor. Biz ise, şehir sakinlerinin sıkışıklık ve aşırı kalabalık nedeniyle zaman kaybetmesini engellemek adına şehirleri destekliyoruz. Gerek MULTI gibi yenilikçi ürünler, gerek sıkışıklığı azaltan ve binalardaki insan akışını iyileştiren yürüyen bant ACCEL gibi ürünler, gerekse de mobilite sistemlerinin kesintisiz çalışmasını sağlamak adına MAX ve HoloLens'in bir araya getirilmesi gibi operasyonlarla thyssenkrupp olarak kentsel taşımacılıkta sürekli yeniliklere imza atıyoruz."