Ticari gayrimenkul sektörünün gücü, siyasi belirsizliklerin üzerinde

Cushman&Wakefield'in 2015'in üçüncü çeyrek dönemine ait raporu, ticari gayrimenkul sektörünün siyasi belirsizlik ve terör ortamından etkilenmediğini ortaya koydu. Rapora göre 3. çeyrekte İstanbul'da 90 bin metrekare işlem kaydedildi

Ticari gayrimenkul sektörünün gücü, siyasi belirsizliklerin üzerinde

2015 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin perakende ve ofis pazarı raporunu açıklayan Cushman&Wakefield, ticari gayrimenkul sektörünün siyasi belirsizlik ve terör ortamından etkilenmediğine vurgu yaptı. Rapor, perakende satışlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla Temmuz ayında yüzde 7.1, Ağustos ayında ise yüzde 3.6 oranında yükseliş kaydettiğine işaret etti. 

Cushman&Wakefields'dan sektör analizi
Temmuz, Ağustos ve Eylül 2015 dönemine ait raporunda Haziran genel seçimlerinin ardından ortaya çıkan siyasi belirsizlik ve terör sorununun tüketici ve yatırımcıyı vazgeçirmediğini ortaya koyan Cushman&Wakefield üçüncü çeyrekte İstanbul'da 90 bin metrekarelik kullanıcı işlemi kaydedildiğini aktardı. 

2016'da 1.4 milyon metrekare yeni arz
Rapora ilişkin analizinde yabancı yatırımcının fırsat kollamayı sürdürdüğünü ancak yerli yatırımcının etkinliğinin sürmekte olduğunu belirten Cushman&Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, Türkiye'ye kısa ve orta vadede sermaye girişinin olacağını söyledi. Zincirlikuyu-Maslak hattının da popülerliğini koruduğunu ve Cendere gibi yeni gelişen bölgelerde de yeni arzların sürdüğünü söyleyen Gönden:

Ticari gayrimenkul sektörünün gücü, siyasi belirsizliklerin üzerinde

"Yaklaşık 100 bin metrekare yeni arz tamamlandı. Beklenen kullanıcı talebini destekleyecek 1.4 milyon metrekare yeni arz da 2016 yılının sonuna kadar pazara girmesi bekleniyor.." dedi. 

Cushman&Wakefield Türkiye'nin diğer Yönetici Ortağı Toğrul Gönden de, Ağustos ayında yaşanan satış hacminin geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 3.6'lik artışa denk düştüğü üzerinde durarak:

"AVM projeleri canlılığını korurken, 3. çeyrekte 176 bin m2 yeni arz ortaya kondu. Viaport Venezia, Atlas Park, Park Afyon ve Muğla Rüya Park tamamlanarak yıllık toplam yeni arz 525 bin m2'ye ulaştı.” dedi.