TMB Binası'na termal labirent sistemi

Türk Müteahhitler Birliği'nin Ankara'daki yeni merkez binası termal labirent(hava kanallı zemin ısıtma) sistemiyle dikkat çekiyor

TMB Binası'na termal labirent sistemi

Türk Müteahhitler Birliği'nin Ankara'daki yeni merkez binası termal labirent(hava kanallı zemin ısıtma) sistemiyle dikkat çekiyor. Mimar Selçuk Avcı tarafından tasarlanan bina, 'Önce Biz Binaları Şekillendiririz, Sonra Onlar Bizi' sloganıyla lanse ediliyor.

Roma mimarisinin incelikleri
Roma mimarisinden esinlenerek inşa edilen Türkiye Müteahhitler Birliği'nin Merkez Binası, Türkiye'de bir ilke imza atıyor. Binanın, zemine yerleştirilmiş hava kanalları aracılığıyla ısıtılmasına olanak tanıyan termal labirent sistemi, ısıtma/soğutma maliyetlerinde yüzde 35-40 düzeyinde tasarruf sağlıyor.

TMB Binası

Üst üste gelen ödüller
Termal labirent sistemi ile önce Londra'da En İyi Uluslararası Yapı Ödülü'nü, daha sonra ise ABD tarafından verilen Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik(LEED) Platinum sertifikası almaya hak kazanan TMB Merkez binası, farklı teknolojileri bir arada sunuyor. Bina kapsamında, düşük enerji tüketimli yapı ortaya çıkarmak gayesiyle, 'termal beton döşeme ısıtma ve soğutma sisteminin yanı sıra', labirent sistemi ve soğuk kişirler sistemleri gibi farklı tasarım enstrümanları ön plana çıkıyor.

Labirent sistemi nedir?
Labirent sistemi, üçüncü bir bodrum katı olarak tasarlanan ve yer seviyesinin altındaki belli bir derinlikte sıcaklığı yıl boyunca sabit tutmaya yarıyor. Isıtma/soğutma maliyetlerinde yüzde 35-40 oranında tasarruf sağlayan uygulama, yer altında oluşturulan termal kütle sapasitesine termal döşeme ve soğuk kiriş sistemlerinin entegrasyonunu içeriyor. Soğuk kişilerin, iç hava sıcaklıklarının hassas biçimde ayarlanabilmesine olanak tanıdığı açıklanıyor.

Ankara iklimi oldukça elverişli
Gece ile gündüz sıcaklık farklarının 20 derece kadar olabildiği Ankara gibi karasal iklimlerin hakim olduğu bölgelerde, doğal bir elverişlilik sağlanıyor. Doğal ısıtma ve soğutma sisteminde yaz aylarında düşük gece ısısının depolanarak, gündüz binanın soğutulması, kışın ise toprak altının öz ısısından yararlanarak binanın ısıtılması sağlanabiliyor.