TMMOB'den Bakan Güllüce'ye yanıt

TMMOB Başkanı Soğancı, yayınlanan tebliğ sonrasında Bakan Güllüce'nin 'muhatap yasalardır' açıklamasına yanıt verdi

TMMOB'den Bakan Güllüce'ye yanıt

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin, TMMOB ve odalar üzerinde Bakanlık denetimini düzenleyen tebliğin yayınlanmasının ardından yaptığı 'Muhatap ben değilim, yasalar!' açıklamasına, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı'dan tepki geldi. Soğancı, Bakanlığın, 12 Eylül askeri cuntasının armağanı olan bir düzenlemeyi yürürlüğe sokmaya çalıştığını söyledi.

Bugüne kadar uygulanmayan 12 Eylül düzenlemesi
Yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin, 12 Eylül'den  onra 1983 yılında TMMOB aleyhine yaptıkları ancak bugüne kadar uygulanamayan düzenlemeleri 31 yıl sonra uygulamak üzere hareket geçtiğini hatırlatan Soğancı, bu girişim ile Bakan'ın 12 Eylül'ün uygulayıcısıyım mesajını verdiğinin altını çizdi.

Amaçları dışında çalışan bir kuruluş değiliz
Güllüce'nin yaptığı 'amaçları dışında faaliyet gösteren birlik ve odalar' vurgusunun kendilerini bağlamadığı belirten Soğancı: ' Ama bilmiyor ki, amaçları dışında faaliyet göstermeyen Birliğimizi ve Odalarımızı bu tehditler korkutmaz. TMMOB bilimin ve tekniğin ışığında, tüm birikimlerini halkın yararına kullanmak için var gücüyle çalışmaya devam edecektir. Meslek alanlarımızın ve örgütümüz TMMOB'nin tüm birikimlerini halkımızın yararına kullanmaya, AKP iktidarının yarattığı rant düzenini teşhir etmeye, ülkemizi aydınlık geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.' açıklamasında bulundu.