TMSF 3 şirketi ihaleyle satışa çıkardı

Tasarruf Sigortası Mevduat Fonu, FETÖ operasyonları kapsamında kayyum atanan şirketlerden üçünün ihaleyle satışa çıkarılacağını açıkladı

TMSF 3 şirketi ihaleyle satışa çıkardı

Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında Tasarruf Sigortası Mevduat Fonu'na devredilen şirketlerden üçü, ihaleyle satılacak. TMSF tarafından verilen ilana göre, satışa çıkarılan şirketler Asya Emeklilik ve Hayat, Işık Sigorta ve Asya Yatırım Menkul Değerler olacak.

Satışa çıkarılan firmalar ve ihale şartları
İhalelere katılmak isteyenler en geç 28 Ekim saat 12.00'a kadar teklif vermesi gerekiyor. 31 Ekim günü gerçekleşecek ihalelerden Asya Yatırım İhalesi saat 10.00'da, Asya Emeklilik ve Hayat ihalesi 12.00'da ve Işık Sigorta ihalesi ise saat 14.00'da yapılacak. 

Asya Emeklilik ve satışı
Asya Emeklilik ve Hayat f
irmasının 30 milyon adet hisseden müteşekkil ortaklık yapısının mevcut olduğu bilgisinin verildiği TMSF duyurusunda, Asya Katılım Bankası'nın 29 milyon 397 bin adet hissenin tamamının da satışa sunulduğu belirtildi. Söz konusu hisselerin beheri için muhammen bedel de 1.13 TL olarak belirlendi ve hisselerin tamamının satışının birlikte yapımına karar verildi. Toplamda ise muhammen bedel 33 milyon 218 bin 610,00 TL olarak belirlendi.

Asya yatırım ve satışı
TMSF tarafından verilen ilanda Asya Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye ilişkin olarak da 35 milyon adet hisseden müteşekkil ortaklık yapısına dikkat çekilerek, ihaleyle ile bu hisselerin bütününün satışa çıkarılacağını değinildi. Mühammen bedelin 83 kuruş olarak belirlendiği hisseler için toplam 29 milyon 50 bin TL talep ediliyor.

Işık Sigorta ve satışı
60 milyon adet hissesi bulunan Işık Sigorta Anonim Sigorta şirketinin, 48 milyon 54 bin 478 adet hissesi ihaleye konu oldu. Muhammen bedel toplamında ise 40 milyon 846 bin 306 TL talep edilecek.