TMSF'den devredilen şirketler için tasfiye kararı

FETÖ soruşturmaları kapsamında TMSF'ye devredilen şirketlerden zarar edenler hakkında tasfiye kararı alındı. Tasfiye kararı alınanlar arasında inşaat şirketleri de bulunuyor

TMSF'den devredilen şirketler için tasfiye kararı

Fethullahçı Terör Örgütü'ne mali destek sundukları gerekçesiyle yürütülen operasyonlar sonrasında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devri gerçekleştirilen firmalardan zarar edenler hakkında tasfiye kararı alındı. İlk etapta 40'a yakın firmanın tasfiyesi bekleniyor. 

Zarar ettiği kesinleşenler tasfiye edilecek

FETÖ operasyonları kapsamında terör örgütüne para aktardığı kesinleşen şirketlerden kimilerinin satışı geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti. Suça katılmamış oldukları anlaşılan firmalar hakkında iade işlemleri uygulanacakken, ekonomik olarak verimlilik arz etmeyen ve zarar eden firmaların ise tasvfiye edilmesi gündeme geldi. 

Canikli: Mali yapısı bozulmuş firmalar

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Kanun Hükmünde Kararname kapsamında zarar ettiği kesinleşen 40'a yapın şirketin satış ve tasfiyesiyle ilgili sürecin devam ettiğini söyledi. Canikli: "Karlı şirketler yönetilecek. Mali yapısı bozulan ya da içi boşaltılmış şirketlere yönelik olarak da özel bir yönetim sistemi kurulacak.Onlar ele çıkarılacak..." ifadelerini kullandı.

Aralarında inşaat şirketleri de var

Canikli zarar eden şirketlerin satışı konusunda onay verildiğini de hatırlatarak: "Bunlar içinde inşaat ve konuttan balık çiftliğine kadar farklı alanlarda çalışanlar var. Kavuklar Grubu'na ait bazı gayrimenkuller de zaten satışa çıkarılmıştı..." şeklinde konuştu