TMSF'ye devredilen şirketlerin satış geliri Hazine'ye aktarılıyor

Paralel Devlet Yapılanması ve FETÖ soruşturmaları kapsamında kayyum atanan şirketlerin satışından elde edilecek gelirin Hazine'ye aktarılmasına ilişkin Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'de yayımlandı

TMSF'ye devredilen şirketlerin satış geliri Hazine'ye aktarılıyor

Paralel Devlet Yapılanması ve Fethullahçı Terör Örgütü'ne finansal destek sağladıkları iddiasıyla kayyum atanan şirketlerin satışından elde edilen gelirlerin Hazine'ye aktarılmasına ilişkin Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı. 687 sayılı KHK ile aralarında inşaat alanında faaliyet gösteren markalarında bulunduğu şirketlerin satışına ilişkin önemli bir düzenleme hayata geçti. Dünya Gazetesi'nde yayınlanan Hüseyin Gökçe imzalı habere göre, ilgili KHK'nın 1'inci maddesi kapsamında, kayyum olarak atanan firmaların satışından elde edilecek gelir, Hazine'ye irat olarak kaydedilecek.

Şirketler ve terörün finansmanı

Dün duyurulan 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin "Müsadare Edilen Şirket, Ortaklık Payları ve Varlıklar" başlığını taşıyan ilk maddesinde, söz konusu kuruluşların müsadere gerekçesi kapsamında satış ve elde edilen gelirin değerlendirilmesine yönelik esaslarının belirlendiği görüldü. İlgili maddede, 5237 sayılı TCK bağlamında söz konusu firmalar, devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, anayasal düzen ve düzenin işleyişine karşı suçlar kapsamında değerlendirildi. Aynı kapsamda söz konusu firmaların milli savunmaya karşı suçlar ve devler sırlarına karşı suçların yanı sıra 3718 sayılı terörizm finansmanının önlenmesine yönelik tanımlamaya uygun olarak değerlendirileceği açıklandı. 

İlgili maddede, bu suçları işlediği saptanan firmaların satışından elde edilen gelirin Hazine'ye irat olarak kaydedilebileceği bilgisine yer verildi.