Tokat'ta bulunan tarihi Paşa Han satışa çıkarıldı

Sultan 1'inci Mahmut döneminde yaptırılan Tokat'taki tarihi Paşa Han 6,5 milyon liraya satışa çıkarıldı

Tokat'ta bulunan tarihi Paşa Han satışa çıkarıldı

Sultan 1'inci Mahmut döneminde yaptırılan Tokat'taki tarihi Paşa Han 6,5 milyon liraya satışa çıkarıldı. Zararlızade Mehmet Paşa tarafından 1752 yılında yaptırılan Paşa Han, bakımsızlıktan yıprandı. Maddi durumu nedeniyle hanı restore ettiremeyen Hamdullah Suphi Efeli satmaya karar verdi. 

Birçok tarihi eserin yer aldığı Sulu Sokak'ta yer alan Paşa Han, Efeli'nin dedesi Seyit Ahmet ile babası Ali Efeli tarafından 50 yıl önce satın alınmış. Efeli, hanın eskiden otel olarak kullanıldığını ve restore edilmesini istediğini, restorasyonun kendisi için oldukça pahalı olduğunu söyledi. Paşa Han'ı kamuya vermek için bir çalışmaları olmadığını ifade eden Efeli, restorasyon yapılması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü nezdinde çalışmaları olduğunu belirtti. 

Tokat'ta bulunan tarihi Paşa Han satışa çıkarıldı

Tokat Paşa Han'ın 80 odalı bir butik otel olarak kullanılması için hazırladıkları projenin Sivas Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan geçtiğini söyleyen Efeli, maddi durumlarından dolayı restorasyon yaptıramadıklarını kaydetti. Efeli hanı 2 ay önce internetten 6 milyon 500 bin liraya satılığa çıkardı. 

Hanı satışa çıkarması ile ilgili de konuşan Efeli, ''Çok arayan soran oldu. Buraya gelerek görenler oldu. Arayanlarla görüşmelerimiz sürüyor. Bu kadar ilgi beklemiyordum. İlgiyi görünce 'Hanı satışa çıkarmakta biraz da geç kalmışız' diye düşünüyorum" dedi.