TOKİ 2016'da 36 bin konut yaptı

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, idarenin 2016'nın ilk 6 ayında iştirak şirketleri hariç 36 bin rakamına ulaştığını söyledi

TOKİ 2016'da 36 bin konut yaptı

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi 2016 yılının ilk  ayında 36 bin konut inşa etti. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, idarenin yıl sonu hedefini 36 bin adet olarak açıkladı.

TOKİ 2016'da 60 bin konut yapacak
TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 2016 yılının Ocak-Haziran döneminde ihale tarihi alınmış konutlarla birlikte ulaşılan konut rakamını 36 bin olarak açıkladı. Yıl sonuna kadar inşa edilecek konut hedefinin 60 bin olduğunu söyleyen Turan:

"Yıl sonuna kadar 60 bin konut rakamını geçmiş olacağız. Yine altı ay içinde 245 sosyal donatı alanı inşaatı ihalesi yaptık. Türkiye’nin ihtiyacı olan yurtlar, okullar, hastaneler, güvenlik birimlerinin ihtiyacı olan binalar, birbirinden çok farklı, ‘Türkiye’nin geleceğini inşa ediyoruz’ diyoruz ya tüm bu yapıları inşa ediyoruz" dedi. 

Turan, 2016 yılının bütününde hayata geçirmeyi planladıkları konut sayısını, iştirak şirketleri hariç 60 bin olarak belirlediklerini ve bunun da ülkedeki konut üretiminin yüzde 8-10'unu meydana getirdiğini vurgulayarak:

"Yılda 60 bin konut üreten ekibin bir parçası olmaktan dolayı mutluyum..." ifadelerini kullandı. 

Geliri olmayan vatandaşlara konut motivasyonu
TOKİ Başkanı Turan konuta erişmekte zorlanan dar ve orta gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak için kurulan bir idare olduklarına da dikkat çekti. Açıklamasında tüm motivasyonlarını bu yöne kanalize etmeye çalıştıkları bilgisini veren Turan:

"İştirak şirketlerimiz farklı amaçlarla kuruldu. İştirak şirketlerimizle birlikte 75 bin konut rakamına ulaştığımızı göreceksiniz. Bu başarıyı sizler birlikte yakalamaktan dolayı çok mutlu olduğumu bilmenizi isterim." şeklinde konuştu.