TOKİ 30.yılını kutluyor!

30. yılını kutlayan TOKİ, 'geleceğin Türkiye’sini inşa ediyor

TOKİ 30.yılını kutluyor!

2 Nisan 2014 / Emlakwebtv
Türkiye’nin konut ve kentleşme sorunları karşısında, piyasa koşullarında konut edinme imkânı bulunmayan, düşük gelirli vatandaşlarımızın ev sahibi olmasını sağlayan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), kuruluşunun 30. yılını kutluyor. Kurulduğu 1984 yılından itibaren geçen 19 yıllık sürede 43 bin konut inşa edebilen İdare, 58. Hükümet döneminde başlatılan “Planlı Kentleşme ve Konut Üretim Seferberliği” kapsamında geçen 11 yılda 622 bin konut rakamına ulaştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “2023’e kadar bir milyon konut” hedefine emin adımlarla ilerleyen TOKİ, Eylül 2012’den bu yana geleneksel Türk mimarisinin ve kültürünün yansıtılması, korunması ve geliştirilmesi amacıyla konutları yöresel mimaride inşa etmeye başladı.

TOKİ dünyaya model oldu    
TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, İdarenin özel sektörün yatırım yapmadığı bölgelerde, Türkiye coğrafyasına eşit bir hizmet anlayışı ile yatırımlarını sürdürdüğünü söyledi. TOKİ’nin yatırımlarının yanı sıra, kalite, sağlamlık, ucuzluk gibi hususlara dikkat çekerek, konut piyasasını disipline ettiğini ve spekülatif oluşumlara mani olduğunu ifade etti. 90 ülkenin TOKİ’den  “know how” desteği ve sosyal konut talebinde bulunduğunu açıklayan Ahmet Haluk Karabel, birçok ülkenin TOKİ’yi model aldığını ve ülkelerinde TOKİ benzeri bir kurum kurulabilmesi amacıyla İdarenin konut üretim ve finansman modelini incelediklerini bildirdi.

TOKİ Başkanı Karabel, geleneksel Türk mimarisinin ve kültürünün korunması, yöresel mimarinin geliştirilmesi için İdarenin inşa ettiği binaların cephelerinde yeni tasarımlar yapıldığını söyledi. Karabel, Eylül 2012’de TOKİ bünyesinde kurulan Tasarım Birimi’nin, Osmanlı - Anadolu Selçuklu mimarisinden esinlenerek, yöresel mimaride konutlar tasarladığına dikkat çekti. Ahmet Haluk Karabel, inşaat sektöründe kamu kanadını temsil eden, sektöre öncülük yapan ve sektörü disipline eden TOKİ’nin, bu çalışmalarıyla kamu kurumlarının bina ihtiyaçlarını karşılarken, aynı zamanda atıl ve işgali vaziyette bulunan kamu arazilerini de değerlendirerek ekonomiye katkı sağladığını dile getirdi. Karabel, bu açıdan hem kamunun ihtiyaçlarının kısa sürede karşılandığını hem de istihdam ve sektörel canlanmaya destek verildiğini söyledi.

Hizmetlerimiz vatandaşlarımızın beklentisi doğrultusunda
Karabel, İdarenin kuruluşunun 30. yılı nedeni ile yayınladığı kutlama mesajında, “Bu çalışmaları yaparken başta vatandaşlarımızın, kamu kurumlarının memnuniyetini ön planda tutmaya çalıştık. Kendimizi sürekli geliştirerek hızlı organize olmayı, planlı ve sonuca gitmeyi kendimize şiar edinerek bu günlere geldik. Yaptığımız hizmetlerin vatandaşlarımızın beklenti ve talepleri doğrultusunda olması en önemli hedefimiz olmuştur. Bundan böyle de hizmetlerimizde daha uygun ve çözümlü projelerin arayışı içinde olmaya daha iyisini yapmaya ve bu konuda çaba göstermeye devam edeceğiz. TOKİ; çalışanları, paydaşları ve müşterileri ile birlikte gelişecek, büyüyecek ve ülkemize daha çok hizmetler verecektir” dedi.

Firma Bilgisi: Toki