TOKİ Başakşehir

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Başakşehir'de yaptırılan TOKİ Başakşehir Kayabaşı evlerinde 448 adet konut yer alıyor

TOKİ Başakşehir

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Başakşehir'de yaptırılan TOKİ Başakşehir Kayabaşı evlerinde 448 adet konut yer alıyor. 

Yüklenici firma ile sözleşme yapılan TOKİ Başakşehir Kayabaşı projesinde inşaat çalışmalarına başlandı. Örnek bir proje olarak belirtilen konutlarda; dükkan alanları, camii, cadde gibi özellikler bulunuyor. 

Örnek proje olarak yeni bir şehir oluşması hedeflenen TOKİ Başakşehir'de sosyal ihtiyaçlara cevap verecek konutlar üretiliyor. Vatandaşların isteklerine yönelik olarak tasarlanan Başakşehir Kayabaşı TOKİ konutları, sahiplerine yeni yaşam alanları sunuyor. 

Parklar, caddeler, esnaf, camii, yürüyüş yolları, fırın gibi mimari konseptlerin de yer alacağı TOKİ Başakşehir Konutları Kayabaşı, mimari bir disipline sahip olduğu belirtiliyor. 

Kayabaşı'nda 4 bin 500 konutun yapımına devam edilirken, 3 bin konut ise ihale aşamasında. Kayabaşı'ndaki 1.500 konutun ise yakında hak sahiplerine teslim edilmesi bekleniyor. 

TOKİ Başakşehir Başvuru Şartları
TOKİ'nin alt ve orta gelir grubu için ürettiği konutlardan yararlanabilmek için öncelikle kuraya katılmak gerekiyor. Katılımda, başvuru sahibinin en az 2 yıl İstanbul'da ikamet ediyor olması, ya da İstanbul il nüfusuna kayıtlı olması, kendine ya da eşine ait tapuda kayıtlı bir gayrimenkulün olmaması, daha önce TOKİ'den konut satın almış olmaması, hane gelirinin 3 bin 700 liradan az olması ve 25 yaşını doldurmuş olması şartı aranıyor. 

Alt gelir grubunda yer alan konutlardan şehir aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimleri kuraya katılmadan hak sahibi olabiliyor. Hak sahipleri, ödeyecekleri peşinat sonrası evlerinin teslim alıp oturmaya başladıktan sonra kira öder gibi taksitlerini ödeyeme başlıyor.